Wieczory z herbatą – jaką pić i dlaczego?

Herbata to obok kawy najpopularniejszy ciepły napój, szczególnie podczas długich jesienno-zimowych wieczorów staje się numerem jeden w walce z chandrą, chłodem i niechęcią do robienia czegokolwiek. Im krótszy czas parzenia (optymalnie do 3 minut) tym herbata jest bardziej pobudzająca, a tego zdecydowanie brak nam podczas jesiennych i zimowych miesięcy.

Podczas krótkiego czasu parzenia do wody przedostaje się najwięcej kofeiny, a dokładniej w przypadku herbaty teiny. Dłuższy czas parzenia herbaty pozbawia ją właściwości pobudzających, a pozostawia te bardziej uspokajające.

Odmian herbat jest całe mnóstwo, ale najłatwiej rozróżnić je używając do tego barw, a mianowicie te zwane zielonymi i białymi mają największą ilość polifenoli, które korzystnie wpływają na układ krążenia, odtruwają, opóźniają procesy starzenia się, a co więcej chronią przed nowotworami. Biała herbata, która powstaje z najmłodszych listków i pączków ma bardzo jasną barwę i charakteryzuje się słodkawym smakiem, natomiast zielona jest raczej gorzka.

Czarne herbaty odznaczają się tym, iż liście herbaciane są poddawane fermentacji w całości, dzięki temu ich smak i aromat jest bardzo charakterystyczny. Napar z czarnej herbaty ma nawet 3 razy więcej kofeiny aniżeli ten z zielonej.

Czerwone herbaty natomiast poddawane są częściowej, około 70% fermentacji, co sprawia, że mają intensywny, jakby ziemisty aromat. Napary tego rodzaju herbat odpowiadają za obniżenie poziomu cholesterolu, oczyszczanie i wzmacnianie organizmu oraz pomagają w procesach trawiennych. Dla osób na diecie, chcących pozbyć się nadprogramowych kilogramów świetna informacja – czerwone herbaty to również pogromcy tłuszczu.

Duży wybór aromatycznych herbat, które ogrzeją w zimne wieczory znajdziecie w Restauracji Włóczykij na Wielkich Schodach. Kiedy wokół smutno i zimno nie warto odmawiać sobie aromatycznych przyjemności przegryzanych kilkoma zbędnymi kaloriami.

https://www.facebook.com/restauracjakawiarniabar/