Kawa pozytywnie uzależnia!

Kawa nie ma najlepszej opinii, gdyż nadużywana uzależnia, a jej ciemny kolor nie jest tym, co wpływa korzystnie na kolor szkliwa zębów. Dlaczego więc warto ją pić, skoro tyle negatywnych skutków i przeciwwskazań?

Cóż w kofeinie, która dostarcza nam doładowania, gdy dopada kryzys, znajdują się antyoksydanty, które działają bardzo pozytywnie. Kawa stosowana w racjonalnych ilościach, czytaj ok. 2 filiżanki, kubki (jak kto woli) dziennie, działa przeciw nowotworowo i wspomaga układ krążenia.

Kawa to wbrew powszechnym opiniom świetny spalacz kalorii, motywator i akumulator, który nie pozwala nam zwolnić. Wiele osób tego nie wie, ale suplementy diety, które mają wspomagać odchudzanie zawierają właśnie kofeinę, główny składnik kawy. Jest to jedna z naturalnie występujących substancji, warto zaznaczyć, że nielicznych, której działania odchudzające zostały udowodnione. Regularne spożywanie kawy umożliwia zwiększenie przemiany materii nawet o 20%. Jest jednak pewien haczyk, kawa „odchudzająca” nie może zawierać cukru, słodzików, syropów i musi być dobrej jakości. Kawa jak wcześniej już zostało wspomniane, jeśli dobrej jakości i odpowiednio przygotowana pomaga w poprawieniu krążenia krwi, jej picie zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych nawet o 30%. Dobre krążenie dotlenia komórki, a to przekłada się na lepszą kondycję fizyczną.

Dla trenujących regularnie również mamy dobrą wiadomość, picie kawy zmniejsza ból mięśni. W zalecanej dawce 2-3 filiżanki to zmniejszenie popularnych zakwasów w mięśniach, a tym samym bólu nawet o połowę. Takich efektów nie uzyska się nawet stosując środki przeciwbólowe. Kawa pozwala też zwiększyć wytrzymałość podczas treningów, ponieważ dzięki niej nie odczuwamy takiego zmęczenia czy wyczerpania. Wspomniane już zostało, że jest ona źródłem ważnych antyoksydantów, dobrze jest wiedzieć, że w ziarnach kawy znajduje się aż 1000 różnych przeciwutleniaczy, a to sprawia, że w walce o podium kawa wyprzedza nawet zieloną herbatę i surowe kakao. Przeciwutleniaczy potrzebujemy do niwelowania wolnych rodników, które odpowiadają za procesy starzenia się, stany zapalne czy groźne choroby. Skoro już przy zdrowiu jesteśmy, to kawa zmniejsza również ryzyko depresji, coraz powszechniejszej choroby naszych czasów. Ten napój podnosi poziom serotoniny i dopaminy, które odpowiadają za dobry nastrój. Kawa po prostu uszczęśliwia.

Kawa jest dobra dla serca i to wcale nie w poetyckim ujęciu, chociaż kubek gorącego, aromatycznego napoju w zimowy poranek to jest to. Umiarkowane picie kawy, jak wskazują badania, zmniejsza ryzyko chorób serca nawet o 20%, prawdopodobnie dlatego, że substancje zawarte w kawie chronią tętnice i posiadają właściwości przeciwzapalne. Skoro o organach mowa, kawa wpływa też na stan wątroby, zmniejszając ryzyko wystąpienia marskości, 4 filiżanki dziennie to nawet o 80% mniejsza szansa na zachorowanie.

Nie zapominając o podstawowej zalecie picia kawy, zdecydowanie dodaje ona energii, kofeina bowiem stymuluje działania i poprawia koncentrację. Jeśli chcesz pokonać zmęczenie i senność to sięgnij po kubek tego napoju. Kawa sprawia też, że jesteśmy mądrzejsi, poprawia ona czas reakcji i logiczne myślenie, wpływa na czujność i koncentrację. Chroni również przed chorobą Parkinsona i Alzheimera – ta pierwsza dotyczy schorzenia układu nerwowego, a picie kawy chroni przed nią nawet w 60%, w przypadku Alzheimera natomiast kawa blokuje wytwarzanie amyloidu (szkodliwe białko) oraz zwyrodnień. Osoby, po 65 roku życia, które zauważają pierwsze problemy z zapamiętywaniem powinny sięgać po 3 kubki dziennie. Picie kawy niweluje też występowanie niektórych typów nowotworów, m.in. wątroby, jelita grubego, piersi, prostaty czy też skóry. A wszystko to zasługa polifenoli i antyoksydantów, które nie pozwalają na stany zapalne w organizmie. Co więcej kawa wydłuża życie, badania pokazują, że ryzyko śmierci u pijących kawę zmniejsza się o 10%, o 50% zmniejsza się też ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Kubek kawy to też witaminy, zawiera B2, B3, B5 oraz składniki mineralne, jak potas, magnez i mangan. Poprawienie sprawności seksualnej i męskiej płodności to również zasługa kawy, gdyż wpływa ona pozytywnie na serce, naczynia krwionośne oraz krążenie krwi, jest również afrodyzjakiem. Co więcej picie kawy przyśpiesza plemniki. Zaskakującym będzie pewnie fakt, że dba ona również o zdrowie jamy ustnej i zabezpiecza skórę przed słońcem, gdyż niweluje ryzyko wystąpienia nowotworu jamy ustnej, o białe szkliwo zębów niestety nie zadba. Polifenole zawarte w kawie przyśpieszają natomiast regenerację skóry.

I najważniejsze! Kawa redukuje stres. Już sam jej zapach działa jak najlepszy terapeuta. Picie kawy ma więc zdecydowanie więcej zalet niż wad i każdego poranka sugerujemy po-delektować się tym napojem prawie, że bogów. A picie kawy w towarzystwie to murowany wyrzut endorfin. Wybierz płynne szczęście, dostępne od ręki, każdego dnia!