Polecane imprezy

Karaoke - Klub Balanga
Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Zamkomania 2013 - Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry

Zamkomania 2013Kilkanaście bractw rycerskich i drużyn wojów z Polski i Ukrainy zapowiedziało swój udział w jubileuszowym, piątym już  Tarnowskim Turnieju o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry. Imprezę w ramach projektu edukacyjnego ZAMKOMANIA organizuje Stowarzyszenie Zamek Tarnowski w dniach 8-9 czerwca pod honorowym patronatem  prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały, starosty tarnowskiego Romana Łucarza, Wicemarszałka województwa Małopolskiego Romana Ciepieli i Urszuli Augustyn – posłanki na Sejm. W tym roku głównymi „bohaterami” Zamkomanii będą hetman Jan Amor Tarnowski i Jan Zápolya, król węgierski, który w 1528 roku przez kilka miesięcy gościł na zamku tarnowskim.

Zamek tarnowski królewską rezydencją
W kwietniu tego roku minęła 485 rocznica tej niezwykłej wizyty węgierskiego monarchy w Tarnowie.  W  tym czasie oczy całej Europy skierowane były na Górę Św. Marcina i niezwykłego gościa bawiącego u hetmana Jana Tarnowskiego. Na czas pobytu, hetman Tarnowski oddał gościowi do dyspozycji cały zamek i miasto Tarnów. Król Jan Zápolya, hojnie odwdzięczył się tarnowianom za gościnę. W kościele kolegiackim miał postawić piękny ołtarz, który niestety nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Ponadto hetmanowi podarował złotą tarczę i buławę, szacowane przez Wolfganga Bethlena na 40 000 czerwonych złotych węgierskich. Nadał miastu przywilej, mający przynosić rocznie dochód 500 zł węgierskich z ceł handlowych, zwanych tricesima, płaconych dotychczas przez mieszczan tarnowskich w Koszycach i innych węgierskich komorach celnych.

W ramach tegorocznej, siódmej już edycji ZAMKOMANII chcemy przypomnieć te zdarzenia oraz  zwrócić uwagę mieszkańców na najstarszy w historii miasta zabytek – popadający w coraz większą ruinę zamek Tarnowskich.

Zamkomanię zakończy tradycyjnie już V Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry”  na ruinach naszego Zamku. To ponadregionalna impreza, na którą zaprosiliśmy  zaprzyjaźnione bractwa rycerskie z Polski, Ukrainy oraz przedstawicieli ginących rzemiosł: kowala, wikliniarza, płatnerza. Oprócz  turniejowej promocji ruin Zamku / najstarszego zabytku miasta - często niesłusznie pomijanego w przewodnikach ze względu na zły stan zachowania / przewidujemy promocje marki Tarnów poprzez eksponowanie dorobku naukowego i artystycznego osób pasjonujących się historią naszego miasta.

Ratujmy zamek
W ostatnich latach obserwujemy postępujący w szybkim tempie proces niszczenia murów najstarszego tarnowskiego zabytku – Zamku Tarnowskich. Spowodowany jest zarówno przyczynami niezależnymi od nas czyli czynnikami atmosferycznymi, ale także destrukcyjną działalnością odwiedzających licznie to miejsce mieszkańców Tarnowa i okolic, a także turystów. Brak wiedzy na temat historii tego zabytku, brak umiejętności korzystania z dóbr kultury - zwiedzania zabytków bez powodowania ich destrukcji, zachęcił nasze Stowarzyszenie do organizowania na szerszą skalę akcji edukacyjnej - także w formie bardzo atrakcyjnej jaką jest podróż w czasie za sprawą ludzi w żywy sposób odtwarzających historię czyli bractw rycerskich zaproszonych do udziału w V już Tarnowskim Turnieju o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry. Doświadczenie pokazuje, że dzięki naszej akcji wielu mieszkańców miasta po raz pierwszy miało okazję do poznania w interesującej formie historii tego miejsca i uczestniczenia w turnieju rycerskim.

Chcemy, by dzięki naszej akcji „ZAMKOMANIA” usłyszeli o roli zamku Tarnowskich w historii Polski, odczuli potrzebę zwiedzania zabytków,  nauczyli się właściwego korzystania z dóbr kultury.

Wielki finał Zamkomanii potrwa w tym roku dwa dni. Na zakończenie akcji zaplanowaliśmy „V Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry” połączony ze średniowiecznym piknikiem. W pierwszym dniu turnieju( sobota) rozpoczną się zmagania łuczników i pokazy walk rycerskich. Towarzyszyć im będą warsztaty łucznicze, wikliniarskie, krawieckie, kowalskie, tworzenia biżuterii itp. W drugim dniu (niedziela) zaplanowaliśmy finałowe turniejowe zmagania. Wszystkie imprezy na zamkowym wzgórzu są otwarte dla mieszkańców miasta i okolic.

Impreza jest atrakcyjna dla mieszkańców i chociaż członkowie Stowarzyszenia organizują ja społecznie to jednak ponoszą spore koszty jak choćby wyżywienia, ubezpieczenia, transportu, wynajęcia toalet. Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć tą cenną inicjatywę i imprezę mogą dokonać dowolnych wpłat na konto Stowarzyszenia.
Z góry dziękujemy za wsparcie naszych działań licząc na wpłaty na konto:

Alior Bank S.A.   34 2490 0005 0000 4500 7855 8029
W imieniu Stowarzyszenia Zamek Tarnowski

Ewa Kropiowska – prezes Stowarzyszenia

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.