Polecane imprezy

Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Zamkomania 2012

Zamkomania 2012Jak uczyć historii Tarnowa? Najlepiej poprzez jej ożywianie. Taką formę proponuje Stowarzyszenie Zamek Tarnowski, które już po raz szósty organizuje swoją akcję edukacyjną ZAMKOMANIA, której od kilku lat nieodłącznym elementem stał się Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry.

Ożywianie historii czyli rycerze i dwórki na tarnowskim zamku

Po raz czwarty Stowarzyszenie zaprosiło do tego jedynego w swoim rodzaju projektu edukacyjnego ZAMKOMANIA, realizowanego przy udziale środków Gminy Miasta Tarnowa w Polsce przedstawicieli drużyn wojów i bractw rycerskich z Polski i Ukrainy.

Kulminacyjny moment, czyli turniej, odbędzie się w dniach 09-10 czerwca jak zwykle na ruinach Zamku Tarnowskich na Górze św., Marcina.

Honorowy patronat przyjęli prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała, starosta tarnowski Mieczysław Kras, wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela i Urszula Augustyn, poseł na Sejm RP.

zamk1

Przypomną założyciela

W tym roku głównym „bohaterem” Zamkomanii będzie Spicymir Leliwita, założyciel Tarnowa – właśnie mija 660 rocznica jego śmierci.

- W 660 rocznicę śmierci Spicymira Leliwity – założyciela Tarnowa , pragniemy przypomnieć mieszkańcom Tarnowa i nie tylko tę wielką postać, której nasze miasto tak wiele zawdzięcza-mówi Ewa Kropiowska, prezes Stowarzyszenia-. Chcemy też zwrócić uwagę mieszkańców na najstarszy w historii miasta zabytek – popadający w coraz większą ruinę zamek Tarnowskich. W czasie lekcji historycznych oraz turnieju z udziałem bractw rycerskich będziemy omawiać m.in. problemy związane z ochroną zabytków, a w szczególności zamków, przypomnimy postać Spicymira Leliwity, a także pokażemy jak ożywiać ruiny i uczyć żywej historii.

zamk2

Miotłą, grabiami, mieczem i łukiem

Kontynuując zapoczątkowaną w 2007 roku akcję ZAMKOMANIA, będącą znakomitą okazją do poznania historii naszego miasta i jego roli w kształtowaniu dziejów Polski i Europy, Stowarzyszenie chce przeprowadzić lekcje historii na ruinach zamku połączone z porządkowaniem tego miejsca. Prezentowane treści oprócz celów promocyjno - edukacyjnych mają sprowokować uczestników do własnych działań twórczych w formie prac pisemnych , plastycznych i fotograficznych.

Kulminacyjny moment Zamkomanii potrwa w tym roku dwa dni.

- Tradycyjnie już zaplanowaliśmy „IV Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry” połączony ze średniowiecznym piknikiem- wyjaśnia prezes Stowarzyszenia.- W pierwszym dniu turnieju( sobota) rozpoczną się zmagania łuczników i pokazy walk rycerskich. Towarzyszyć im będą warsztaty łucznicze, wikliniarskie, krawieckie, kowalskie, tworzenia biżuterii itp. W drugim dniu ( niedziela) zaplanowaliśmy finałowe turniejowe zmagania . Wszystkie imprezy na zamkowym wzgórzu są otwarte dla mieszkańców miasta i okolic.

Głównym elementem tarnowskiej imprezy jest turniej łuczniczy, w tym także , co jest rzadkością dla dzieci. Będzie też turniej bojowy, turniej szabli bojowej, nawiązujące do historii zamku pokazy rzemieślników oraz pokazy dworskie i zabawy „plebejskie” .

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.