Polecane imprezy

Karaoke - Klub Balanga
Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Wspólnie uczczą wielkie zwycięstwo

Wspólnie uczczą wielkie zwycięstwoDelegacje Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego, młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkól w Tarnowcu oraz przedstawiciele Bractwa Kurkowego wezmą udział w obchodach 480. rocznicy zwycięstwa nad wojskami mołdawskimi, odniesionego przez Hetmana Jana Tarnowskiego pod Obertynem, dzisiaj niewielkim miasteczkiem na terenie Ukrainy.

Jednym z głównych punktów uroczystości, które odbędą się w miejscu tej historycznej batalii, będzie odsłonięcie tablicy przypominającej o tym, jednym z największych w historii polskiego oręża, zwycięstwie. Tablica, wykonana z mosiądzu, została ufundowana przez samorząd miejski oraz powiatowy. Uroczystości zaplanowano na najbliższą niedzielę.

Bitwa pod Obertynem, fragment ryciny z kroniki Marcina Bielskiego

Przypomnijmy, bitwa pod Obertynem została rozegrana 22 sierpnia 1531 niedaleko wioski Obertyn pomiędzy wojskami polskimi pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Amora Tarnowskiego, a armią mołdawską, na której czele stał władca Mołdawii Piotr Raresz, zwany Petryłą. Bitwa się całkowitym zwycięstwem Polaków nad wojskami hospodara i zdecydowała o zakończeniu konfliktu o Pokucie, a tym samym o końcu marzeń Raresza o mołdawskiej potędze. Pośrednim skutkiem kampanii pokuckiej Raresza była utrata przez Hospodarstwo Mołdawskie resztek pozorów niezależnej od Turcji państwowości. 7 listopada 1531 Tarnowski przybył do Krakowa. Na Wawelu zwycięzcę powitał sam król Zygmunt, który wstał ze swego miejsca i wyszedł do połowy sali na spotkanie Tarnowskiemu.. Następnego dnia zdobyczne chorągwie zawieszono w katedrze wawelskiej obok grunwaldzkich.

Info: UMT

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.