Polecane imprezy

Karaoke - Klub Balanga
Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Wielki Finał Zamkomanii 2011

Wielki Finał Zamkomanii 2011Wielkimi krokami zbliża się Finał Zamkomanii. Za na mi pierwszy etap czyli spotkanie z historią i Wielkim Hetmanem na zamku i akcja porządkowania ruin. Już za trzy tygodnie czeka nas wielki finał tegorocznej akcji.

Informacja o działaniach stowarzyszenia "Zamek Tarnowski" dotarła poza granice Polski i do udziału w zbliżających się imprezach zgłosili się goście ze Słowacji i Ukrainy.

Finał będzie miał charakter międzynarodowy. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Urszuli Augustyn - poseł na Sejm RP, prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały, starosty tarnowskiego Mieczysława Krasa i wicemarszałka Województwa Małopolskiego Romana Ciepieli, realizowanego przy udziale środków Gminy Miasta Tarnowa.

W tym roku głównym „bohaterem” Zamkomanii jest wielki hetman Jan Tarnowski - w maju mija 450 rocznica jego śmierci. W tym roku na finał złożą się dwa wydarzenia.

Pierwsze, 17 czerwca w piątek w tarnowskim Ratuszu to zjazd „Przyszłość zamków w naszych rękach” z udziałem historyków, konserwatorów zabytków, archeologów, członków stowarzyszeń opiekujących się zabytkami.

Spróbujemy znaleźć odpowiedź na wiele nurtujących nasze Stowarzyszenie, ale zapewne i podobne do naszej organizacje społeczne, dotyczące sposobów i źródeł pozyskiwania środków na ratowanie zabytków, kierunków odbudowy, pewnych prawnych uwarunkowań związanych takimi budowlami .

Drugie - najbardziej chyba oczekiwane przez mieszkańców – to III Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry w dniach 18 i 19 czerwca (sobota i niedziela). Zgłosiło się nań wiele bractw. Na zamku zaroi się od ubranych w barwne, historyczne stroje łuczników, wojów, rycerzy. Odbędą się trzy turnieje: łuczniczy, bojowy i turniej szabli bojowej. Będą też rzemieślnicy swoim rzemiosłem nawiązujący do historii: płatnerz, wikliniarz, piekarz, kowal, bednarz, kaletnik , itp. Będzie wiele zabaw plebejskich, walk .

Pragniemy tą imprezą nawiązać do historii tego miejsca z czasów, gdy była jedną z ważniejszych i piękniejszych rezydencji . Chcemy, by impreza zachowała historyczny charakter. Dlatego nie będzie u nas waty cukrowej, baloników, plastykowych zabawek. Będzie za to można kupić m.in. piękne przedmioty od rzemieślników, które mogą być znakomitym prezentem lub pamiątką, np. wiklinowy koszyk, biżuterię, garnki gliniane, skórzane wyroby, wykute przez kowala przedmioty, a nawet zbroję, łuki i strzały. Różnorodność grup gwarantuje też szerokie spojrzenie na historię oręża, na modę wieków minionych itp. Nie zabraknie też czegoś dla ciała.

Wstęp na imprezę wolny!

Do turnieju zostały przyjęte grupy :

 1. Andegaweński Poczet Najemny. Zajmujemy się odtwarzaniem czasów panowania króla Jadwigi Andegaweńskiej oraz jej męża Władysława Jagiełło (1370-1420)
 2. Krakowski Klub Łucznictwa Tradycyjnego
  KKŁT jest regularnie trenującą i prężnie rozwijającą się grupą łuczników tradycyjnych z Krakowa.
 3. Grupa „WIDAR” zajmuje się odtwórstwem wczesnego średniowiecza
 4. Kompania Łucznicza św. Sebastiana z Krakowa, sierżant Jurko, Kompania, jak sama nazwa wskazuje zajmuje się łucznictwem tradycyjnym z XV i XVII wieku, ponadto zaczynamy się zajmować altylerią z XV wieku ( tzn bombardy i hakownice czarnoprochowe )
 5. Dariusz „Rosomak” Sadowski z rodziną
 6. Grupa Odtwórstwa Historycznego Per Saecula z Nowego Wiśnicza
 7. Bractwo Rycerskie Zakonu św. Jana (część Warszawska)+Zakon św. Łazarza (warszawa) XIII w
 8. drużyna typowo łucznicza. Stan na dzień dzisiejszy 16 osób, lecz większość nie posiada jeszcze stroju średniowiecznego
 9. Kazik Robert "LYNX"- wolny strzelec
 10. Zakon św Jana Komandroria Mazowiecka gałąź Mielecka
 11. Silva-Rerum – Łucznictwo; Kani należy do Smoczej Kompanii.
 12. Wyborowa Chorągiew Pancerna Falco. Zajmujemy się rekonstrukcją XVII wiecznej jazdy pancernej. Grupa liczy ok. 20 osób. Jesteśmy w stanie zorganizować obóz wojskowy, zorganizować turniej bojowy szabli, prezentujemy scenki rodzajowe, strzelamy z łuku.
 13. Drużyna Łucznictwa Tradycyjnego „Nieliche Bazylichy” z Zagłębia Dąbrowskiego. Jesteśmy nową drużyną, której początki sięgają sierpnia 2010 roku. Dzisiaj liczymy osiem osób, które w tym roku mają już na koncie kilka startów w różnych turniejach łuczniczych a w naszych planach jest kilka kolejnych zawodów. Wyniki póki co są przyzwoite (choćby 4 miejsce drużynowo w Lędzińskiej edycji Ligi Południe) a i umiejętności chyba nienajgorsze, skoro zajmujemy stosunkowo przyzwoite miejsca jak na łuczników, którzy od niedawna konkurują z najlepszymi z południa Polski
 14. Wojskowo-historyczne Klub "Kijowskje bractwo łucznicze„. Z Kijowa na Ukrainie. Klub specjalizuje się w badaniu i rekonstrukcji średniowiecznego łucznictwa
 15. „Wolna Kompania Rodów Małopolskich”. Jesteśmy drużyną która stara się maksymalnie odzwierciedlić życie i sposób bycia w II poł. XV wieku.
 16. Drużyna Rycerska Jakuba Odrowąża. Jej członkowie zamieszkują głównie w województwie Małopolskim
 17. Bractwo Rycerskie Ziemi Miechowskiej – odtwarzany okres to pierwsza połowa XIII wieku, terytorium małopolski
 18. Drużyna Łucznicza Stalowy Liść. Jesteśmy bractwem, które zajmuje się odtwórstwem okresu grunwaldzkiego, czyli XV wieku. Główny nacisk j kładziemy na łucznictwo oraz rzemiosło. Uczestniczymy zarówno w imprezach mających na celu naśladownictwo XV – wiecznej tradycji, jak i w turniejach łuczniczych nie związanych z odtwórstwem. Lubimy dobrze się bawić, ucztować oraz spędzać czas na świeżym powietrzu z łukami w rękach i z pełnymi kołczanami/sajdakami u boku
 19. Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej, grupa rekonstrukcji historycznej zajmująca się odtwarzaniem okresu wielkich wojen okresu XV i XVI wieku jakie toczyły się w Japonii

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.