Polecane imprezy

Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

W Solskim podsumowano sezon

W Solskim podsumowano sezonBardzo intensywny sezon artystyczny mają za sobą aktorzy Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Ostatni spektakl został bowiem zagrany przy komplecie na sali dopiero 31 sierpnia.

- Był to wyjątkowy okres - spoglądając szczególnie na liczby - 10 premier, 385 spektakli i co szczególnie cieszy to 65 tysięcy widzów. To kolejny rekordowy wynik, najlepszy od ponad 25 lat - mówi Rafał Balawejder dyrektor naczelny Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.

Sezon rozpoczął się od bardzo udanej premiery podczas Festiwalu Talia "W pokoju obok" w reżyserii Łukasza Gajdzisa. Jury festiwalu uznało, że „Paw Królowej” Doroty Masłowskiej z Narodowego Starego Teatru w Krakowie jest przedstawieniem najśmieszniejszym, najmądrzejszym, najbardziej nowatorskim i najlepiej zagranym, natomiast nagrodę publiczności otrzymał spektakl "Jak się kochają w niższych sferach" z Teatru Kamienica z Warszawy.

W listopadzie, w ramach zakończenia projektu „Trzy razy pra”, na scenie Underground zobaczyliśmy „Walkę czarnucha z psami” B.M.Koltesa w reżyserii Jakuba Porcariego.  Z kolei w styczniu dla fanów Agnieszki Osieckiej nie lada wydarzeniem była premiera sztuki „Apetyt na czereśnie” w wykonaniu Kingi Piąty i Ireneusza Pastuszaka. Styczniowa premiera „Procesu” F.Kafki przeniesionego na deski teatru przez Jarosława Tumidajskiego zabrała widzów w podróż do świata Józefa K., jakiego do tej pory nie znali.

Nie zabrakło również propozycji dla młodych widzów - dla „naj najów”, najmłodszych odbiorców sztuki teatralnej, Tomasz Piasecki wyreżyserował „Księgę lasu” W. Graniczewskiego, a z kolei w maju 2014 r. na dużej scenie do baśniowej krainy przeniosła młodych widzów Julia Mark w spektaklu "Alicja w krainie czarów".

Jako bardzo udaną można ocenić premierę "Skąpca" w reżyserii słowackiego reżysera Mariána Pecko - od momentu wystawienia spektaklu w kwietniu 2014 do końca sezonu został zagrany 17 razy!

Wśród propozycji muzycznych znalazł się m.in. koncert zespołu Lao Che, sylwestrowy koncert muzyki klasycznej, a także koncert Starego Dobrego Małżeństwa zorganizowany "in memoriam Edwarda Żentary".

W ramach sceny impresaryjnej zaprezentowano m.in.: bardzo ciepło przyjęte przez widzów widowisko muzyczne "Ukraina-Polska Tranzyt" w wykonaniu zaprzyjaźnionego zespołu teatralnego z Białej Cerkwi, a także "Być jak Kazimierz Deyna" z Teatru z Częstochowy oraz "Sposób na kobietę - szalona komedia Romanca" w wykonaniu krakowskich aktorów.

Sezon artystyczny 2013/2014 to również okres zmian personalnych - we wrześniu 2013 r. z pełnienia funkcji dyrektora artystycznego zrezygnowała Ewelina Pietrowiak. Od 14 kwietnia 2014 r. stanowisko dyrektora artystycznego objął Jakub Porcari.

Teatr realizował w ciągu całego roku projekt "Tarnów Stolica Komedii", który był okazją do prezentacji spektakli komediowych teatrów nieinstytucjonalnych oraz komediowych grup studenckich a także prezentacji plenerowych, dzięki którym "Skąpca" można było zobaczyć w Nowym Sączu, na tarnowskim Rynku oraz w amfiteatrze w Borzęcinie.

Ponadto Teatr Solskiego otrzymał dofinansowanie z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Edukacja kulturalna” w wysokości 50 000 zł na realizację projektu „VI Festiwal Mała Talia - pierwsze kroki w świecie teatru”.

Teatralne foyer było miejscem ośmiu wernisaży sztuk plastycznych m. in. Salon zimowy ZPAP, Sublimatis Con-Quiro. Głowacz, Słomka, Ruszel", Sławomir Lewczuk. Malarstwo; "Zbliżenia" -konkurs fotograficzny; "7 odsłon Skąpca"; "Podróż po krainie czarów", wystawa prac dyplomowych studentów instytutu sztuki PWSZ w Tarnowie.

Oczywiście to nie wszystkie wydarzenia jakie miały miejsce w Teatrze Solskiego lub też jakie były udziałem jego zespołu artystycznego. Wciąż rosnące zainteresowanie ofertą Teatru im. Ludwika Solskiego dowodzi bowiem, że repertuar dobrze się wpisują w potrzeby i oczekiwania tarnowskiej publiczności. Co warto podkreślić publiczności bez której przecież teatr nie istnieje.

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.