Polecane imprezy

Karaoke - Klub Balanga
Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Uroczysty Tarnów w rocznicę Cudu nad Wisłą

Uroczysty Tarnów w rocznicę Cudu nad Wisłą

15 sierpnia jest datą wyjątkową, splotem Święta Państwowego i Kościelnego, scaleniem okoliczności historycznych oraz chrześcijańskich (rocznica Cudu nad Wisłą, czyli Święta Wojska Polskiego oraz Święta Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej).

W niektórych rejonach Polski w czasie obrzędów religijnych związanych z tym świętem błogosławi się wiązanki kwiatów, kiedyś ten zwyczaj był bardzo popularny. Wierzono, że taki bukiet nabiera cudownych, leczniczych właściwości. Podczas powrotu z kościoła zostawiano go wśród upraw gdzie miał przynieść szczęście w zbiorach po czym, po kilku dniach, zabierano go do domu. Był przechowywany bardzo pieczołowicie, okadzano nim izbę, trzymano w miejscu które było widoczne i dawało pewność, że moc bukietu będzie działała. Są to zwyczaje, które pomimo tego, że zmieniały się przez lata, przetrwały do czasów współczesnych.

Świętujemy także niemniej ważną rocznicę jednej z najważniejszych bitew w historii Europy, w której wzięło udział od 3 do nawet 5 tysięcy mieszkańców Tarnowa i najbliższych okolic, skupionych głównie w 16 Pułku Piechoty, który wtedy stacjonował w Tarnowie Cud nad Wisłą 1920 roku połączył Warszawę i Tarnów także z innych powodów – tarnowianin Franciszek Ksawery Latinik, pełnił wtedy urząd gubernatora Warszawy i dowodził I Armią Frontu Północnego, odpierając radzieckie uderzenie. Funkcja gubernatora była wysoka rangą, wyższa od funkcji prezydenta miasta. Jest też oczywiście postać pochodzącego z podtarnowskich Wierzchosławic, ówczesnego premiera rządu – Wincentego Witosa. Dwie najważniejsze osoby mające wpływ na bieg ówczesnych wydarzeń – jednej z najistotniejszych bitew w historii Europy, związane były z naszym miastem.

Żołnierze „Bitwy Warszawskiej” (podobnie jak żołnierze współcześni) nie wiedzieli, jaki będzie rezultat ich wojennych zmagań, uczestnicząc w batalii, nie umieli wskazać, kto wróci a kto polegnie – podejmowali ryzyko dokładając wszelkich starań, aby wrócił każdy, aby wygrać, aby wyjść z opresji obronną ręką.

Prezydent Miasta Tarnowa, Starosta Tarnowski, Polskie Stronnictwo Ludowe, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach zapraszają na obchody 91. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Program obchodów:

Godz. 11.00:

Uroczystości przy pomniku Wincentego Witosa,
- wystąpienia okolicznościowe,
- odznaczenia zasłużonych dla Ruchu Ludowego,
- złożenie wieńców i wiązanek,
- przemarsz do Bazyliki Katedralnej.

Godz. 12.00:

Msza św. za ojczyznę w Bazylice Katedralnej,
- przemarsz pod Grób Nieznanego Żołnierza,
Uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza,
- odegranie Hymnu Państwowego,
- wystąpienia okolicznościowe,
- Apel Pamięci,
- salwa honorowa Pododdziału Honorowego Policji w Tarnowie,
- wiązanka pieśni w wykonaniu orkiestry Zakładów Azotowych w Tarnowie – Mościcach S.A.

Godz. 14.00:

- przemarsz pod budynek ZP PSL w Tarnowie i odsłonięcie tablicy Pamiątkowej poświęconej Wiesławowi Wodzie.

Uroczysty Tarnów w rocznicę Cudu nad Wisłą   Uroczysty Tarnów w rocznicę Cudu nad Wisłą   Uroczysty Tarnów w rocznicę Cudu nad Wisłą

Info: UMT

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.