Polecane imprezy

Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Tarnowska kolekcja powozów konnych po raz pierwszy publicznie

Tarnowska kolekcja powozów konnych po raz pierwszy publicznieW najbliższy weekend tarnowianie po raz pierwszy będą mogli podziwiać część odrestaurowanej kolekcji powozów konnych z Klikowej. Będzie ją można zobaczyć w dniach 10 września w godzinach 12.00-18.00 oraz i 11 września pomiędzy 9.30 a 12.00. Na południowej pierzei Rynku prezentowanych będzie osiem pojazdów z przełomu XIX i XX wieku. Możliwe będzie fotografowanie oraz oglądanie szczegółów konstrukcji powozów, jak i uzyskanie najistotniejszych informacji na temat tych wyjątkowych wozów. Dla uatrakcyjnienia „Parady Powozów” w pierwszym dniu (tj. 10 września) uczestnicy imprezy będą mieli możliwość bezpłatnego przejazdu bryczką dwukonną ulicami Tarnowa (na odcinku: Rynek-Katedralna-Wałowa-do pomnika gen J. Bema), który zapewni Ludowy Klub Jeździecki z Klikowej.

Jak informowaliśmy, samorząd Tarnowa zakupił siedemnaście zabytkowych powozów z epoki, których poprzednim właścicielem było Stado Ogierów „Białka” sp. z o.o. Kosztowały one ponad 150 tysięcy złotych, to pięćdziesięcioprocentowa bonifikata w stosunku do ceny rynkowej. Dzięki zainicjowaniu przez Prezydenta Miasta akcji ratowania tej kolekcji możliwe jest utworzenie w przyszłości unikatowego w skali kraju zespołu muzealno-etnograficznego. Depozytariuszem powozów jest Ludowy Klub Jeździecki w Tarnowie – Klikowej.

Wśród kolekcji znajdują się bardzo rzadkie egzemplarze powozów i sań, mające podobną wartość rynkową i kolekcjonerską do powozów zgromadzonych w Łańcucie. Ich stan zachowania jest gorszy od tych z muzeów, gdyż przez wiele lat nie były konserwowane, ale dzięki odpowiedniemu programowi konserwatorskiemu istnieje możliwość przywrócenia ich do świetności. Do najważniejszych zabytków należą: kareta coupe, bryczka milord, bryczka kawalerska, wolant paryski, koleba, sanie vis a vis i sanie muszelkowe. Pojazdy te były gromadzone w Stadzie Ogierów w Klikowej po II wojnie światowej przez dyrektora i pracowników stadniny.

Info: UMT

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.