Polecane imprezy

Karaoke - Klub Balanga
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Studencka środa- Kwazar Bowling Club

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Tarnów'46: trzecia edycja gry miejskiej

Tarnów46: trzecia edycja gry miejskiejW sobotę 22 października, odbędzie się trzecia edycja gry miejskiej: "Tarnów'46". Osią gry są prawdziwe wydarzenia. Prawdziwi są również jej główni bohaterowie: bracia Wodzińscy, rodowici Tarnowianie.

Marian Wodziński, młodszy z nich, to postać szczególna. świetny lekarz, który swoją karierę związał z Krakowem, należąc do AK podczas okupacji hitlerowskiej. Będąc specjalistą z zakresu medycyny sądowej został włączony kwietniu 1943 roku przez Polski Czerwony Krzyż do komisji, której celem było zbadanie miejsca zbrodni w Katyniu. Przebywał tam kilka tygodni. Ze swojej pracy sporządził dokładny raport, będący dziś nieocenionym źródłem. W ten sposób Marian Wodziński stał się posiadaczem wiedzy, która pod koniec wojny stała się źródłem jego kłopotów. Był cenną osobą dla gestapo i ogólnie propagandy hitlerowskiej, walczącej na arenie międzynarodowej z tzw. kłamstwem katyńskim, lansowanym przez Związek Radziecki. Z kolei NKWD, w coraz większym stopniu obejmujące swoimi mackami "wyzwalaną" Polskę, stawiało sobie wyraźny cel: schwytanie "lekarza z Katynia".

Stanisław Wodziński, brat Mariana, nauczyciel z zawodu, również należał podczas wojny do AK. Był zastępcą Powiatowego Delegata Rządu i Kierownikiem Walki Cywilnej na powiat pod pseudonimem "Zadora". W jego mieszkaniu ukrywali się w 1944 roku emisariusze rządu londyńskiego: dr Józef Retinger i Tadeusz Chciuk, co było związane z operacją "Most III", polegającej na wywiezieniu do Anglii części niemieckiej rakiety balistycznej V-2. Kiedy wojna zaczęła dobiegać końca drogi obu braci zaczęły się rozchodzić. Będą zmuszeni podejmować trudne decyzje. Odmiennie też potoczą się ich biografie. To wszystko ma ogromny wpływ na przebieg tegorocznej gry pod szyldem "Tarnów 46".

Gra "Tarnów'46" to swoisty teatr z otwartym scenariuszem. Wiele zależy od decyzji gracza, który wciela się w rolę bądź to głównego bohatera, bądź to działacza UB czy też bojownika niepodległościowego. Od uczestników wymagana jest znajomość historii pierwszych lat powojennych oraz realiów tarnowskich. I w tym tkwi najważniejszy wymiar edukacyjny oraz promocyjny naszego miasta, które w swojej historii ma piękną kartę opozycji antykomunistycznej. Przypomnijmy, rok temu kanwą gry były poszukiwania sprawcy zamachu kapitana Lwa Sobolewa, doradcę NKWD przy Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa w Tarnowie. Tegoroczna odsłona, zatytułowana polowanie na Wodzińskiego" będzie swoistym prologiem do poprzednich edycji. Po grze, przy grobowcu rodzinnym Wodzińskich, na Starym Cmentarzu, planowane jest krótkie spotkanie upamiętniające tarnowskich bohaterów. W grze mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 16 rok życia. Więcej informacji o grze na stronie: http://tma.org.pl/tarnow46/ oraz na portalu Facebook.

Organizacją gry zajęła się grupa nauczycieli z tarnowskich szkół średnich (Szkoła Szczepanika i ZSME w Tarnowie) oraz działacze PTTK. Nasze miasto ponownie stanie się wielką planszą gry, w której udział zamierzają wziąć młodzi pasjonaci tej formy edukacji historycznej z różnych miejsc Polski. Początek godz. 14, 22. Października siedziba PTTK na ulicy Żydowskiej.

Patronami medialnymi wydarzenia są NocnyTarnow.pl i TwojTarnow.pl

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.