Polecane imprezy

Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu17 listopada obchodzony jest na Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach, w tym w Polsce.

Według badań globalnego sondażu dotyczącego używania tytoniu przez osoby dorosłe w 2009 i 2010 roku, w Polsce codziennie paliło tytoń 9 mln ludzi tj. 33,5% mężczyzn i 21% kobiet. Okazjonalnie pali 1,1 mln Polaków, natomiast aż 44% Polaków narażonych jest na bierne palenie we własnym domu, a 33,6% w miejscu pracy. Odsetek byłych codziennych palaczy w całej dorosłej populacji wynosi 36,5%. Co trzeci palacz podjął próbę zaprzestania palenia w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zaś 5 na 10 obecnie palących zamierza zaprzestać palenia lub rozważa taką możliwość.

Do najpoważniejszych problemów związanych z paleniem tytoniu w Polsce należy obniżający się wiek dzieci eksperymentujących z papierosami, z których część zostaje stałymi palaczami, nie zmniejszająca się liczba młodych kobiet, w tym będących w ciąży i młodych kobiet oraz osób palących w obecności dzieci. Specjaliści przekonują, ze nawet po kilkudziesięciu latach warto przestać palić - organizm rozpocznie wówczas proces oczyszczania i regenerowania. Tarnowski samorząd corocznie podejmuje lub wspiera aktywne działania na rzecz przeciwdziałania uzależnieniu nikotynowemu. W bieżącym roku w działających na terenie naszego miasta „szkołach rodzenia” realizowany jest program edukacyjny podejmujący zagadnienia uzależnienia nikotynowego i związanych z tym szkód zdrowotnych dla matki, oczekiwanego dziecka i innych członków rodziny. Działania edukacyjne skierowano do przyszłych rodziców, lub kobiet oczekujących dziecka i przygotowujących się do tego przez udział w zajęciach szkoły rodzenia. Zajęcia edukacyjne są finansowane ze środków Gminy Miasta Tarnowa.

Info: UMT

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.