Polecane imprezy

Karaoke - Klub Balanga
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Studencka środa- Kwazar Bowling Club

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Sekrety życia według Leonarda Cohena - koncert Lory Szafran w CSM

Sekrety życia według Leonarda Cohena - koncert Lory Szafran w CSMJedna z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych, Lora Szafran, wystąpi w CSM z piosenkami z płyty "Sekrety życia według Leonarda Cohena". Jak twierdzi Lora, płyta na pewno nie jest jazzowa, za to ponad wszelką wątpliwość szczera. Wierna oryginałom, ale i ukazuje piosenki w nowym świecie. Nie mieliście pojęcia, że twórczość Cohena kryje jeszcze takie sekrety...

Album, choć brzmi nowocześnie, w pewnym sensie pozwolił artystce na sentymentalną wyprawę w przeszłość.

- Jestem przedstawicielką pokolenia, które poznało go w liceum - spotykaliśmy się w Krośnie, świeczka, winko rumuńskie albo węgierskie, i słuchaliśmy Cohena, Grechuty czy Jannis Joplin. Byli to kultowi artyści, których po prostu wypadało znać. Dziś ich piosenki stały się klasyką, ale wydaje mi się, że wciąż z niezmienną siłą oddziałują na emocje słuchaczy. Również na moje. I to na pewno wyczuje publiczność - opowiada Lora Szafran.

Wybór utworów był trudny - bo dorobek artysty jest bardzo bogaty - ale i łatwy zarazem, bo wokalistka sięgnęła głównie po evergreeny. Podczas koncertu nie zabrakło zatem "Hallelujah", "Who By Fire", "Suzanne", "Dance Me To The End Of Love" czy "In My Secret Life", oczywiście w wersjach polskojęzycznych, w większości przekładach Macieja Zembatego.

- Zmierzenie się z taką klasyką zawsze wywołuje pewne obawy, ale nagrywałam te utwory z poczuciem, że dojrzałam już do ich wykonania. Jako wokalistka staram się dobierać piosenki, które tekstowo i kompozycyjnie są mi bliskie, wyrażają emocje, jakie chciałabym przekazać słuchaczom. To wszystko odnalazłam w twórczości Cohena, na którą spojrzałam na swój własny sposób - mówi Lora Szafran.

 

1. Goście (The Guests)
2. Zuzanna (Suzanne)
3. Zamglone Życie (The Smokey Life)
4. Na Tysiąc Pieszczot W Głąb (A Thousand Kisses Deep)
5. Tańcz Mnie Po Miłości Kres (Dance Me To The End Of Love)
6. Kto W Płomieniach (Who By Fire)
7. Jesli Wola Twa (If It Be Your Will)
8. Gdzieś Na Serca Dnie (In My Secret Life)
9. Oto Jest (Here It Is)
10. Słynny Niebieski Prochowiec (Famous Blue Raincoat)
11. Alleluja (Hallelujah)
12. Odchodzi Aleksandra (Alexandra Leaving)

Recenzje:
Mimo rozbudowanego składu instrumentalnego, wiodącą rolę w aranżacjach odgrywał dobrze postawiony i elastyczny intonacyjnie głos Szafran - z wyjątkiem bluesowego, wdzięcznie przy tym swingującego Smoky Life (Zamglone życie) i The Guests (Goście), gdzie niemało do powiedzenia miały saksofony Stannego.

W kwestii repertuarowej wokalistka uwzględniła zarówno Cohenowskie hity (jeśli godzi się użyć podobnego określenia), jak Suzanne czy Dance Me to the End of Love (Tańcz mnie po miłości kres), ciekawie ewoluujący od dialogu głosu wokalnego z gitarą akustyczną do powściągliwego zespołowego funky, jak i mniej znane Here It Is (Oto jest) bądź In My Secret Life (Na serca mego dnie).

Andrzej Dorobek JAZZ FORUM

 

23 lutego 2013 r., godz. 19:00 Duża Scena CSM
Bilety: sektor 1 - 30 zł, sektor 2 - 25 zł

Sprzedaż i informacje: Kasa CSM tel. 14 633 46 04
Ul. Traugutta 1, 33 - 101 Tarnów

Źródło: CSM

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.