Polecane imprezy

Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Karaoke - Klub Balanga
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Salon Poezji Węgierskiej w MBP

Salon Poezji Węgierskiej w MBPMiejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie oraz Tarnowskie Centrum Kultury zapraszają na Salon Poezji Węgierskiej.

Gość Salonu: dr hab. Jerzy Snopek – Instytut Badań Literackich w Warszawie.
Poezję czytają aktorzy tarnowskiego Teatru: Zofia Zoń i Kamil Urban.

Tarnowskie Centrum Kultury, dn. 22 marca 2013 r., godz. 18.00
Impreza towarzysząca obchodom Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

W czasie spotkania czytane będą wiersze zaczerpnięte z „Antologii współczesnej poezji węgierskiej – dojść do słonecznej strony” (wybór i przekład Jerzy Snopek)

Ze wstępu:
„Antologię niniejszą można określić mianem autorskiej. Impuls zewnętrzny ograniczył się do propozycji przedstawienia polskim czytelnikom współczesnej poezji węgierskiej. Po namyśle, niewolnym od rozterek, postanowiłem, że wybór mój będzie obejmował poetów urodzonych nie wcześniej niż w roku 1940. Zdaję sobie sprawę, że tego rodzaju cezury mogą się niebezpiecznie zbliżać do cenzury, że tego rodzaju decyzje są umowne, że mogą być uznane za apodyktyczne i nietrafne. Cóż jednak począć, trzeba było horyzont współczesności zakreślić i uznałem, że obejmie on poezję powstałą w ostatnim półwieczu (najstarsi z autorów obecnych w książce debiutowali bowiem około 1960 roku).

Obcuję z nią od dawna. Niektórych przedstawicieli tych generacji tłumaczyłem już wcześniej, śledzę dokonania najmłodszych, ale muszę przyznać, że dopiero w ostatnich dwóch latach, kiedy już przyświecała mi idea wydania antologii, zapoznałem się gruntownie z twórczością poetów, przedtem czytywanych dorywczo. Intensywna lektura dostarczyła mi wielu wrażeń i wzruszeń, owocowała prywatnymi odkryciami. Niekiedy były one zaprawione żalem, że wcześniej nie znalazłem dość czasu i chęci, by należycie zgłębić książki poetyckie, zwłaszcza tych wybitnych twórców, którzy mi je ofiarowali i których przyjaźni przez lata doświadczałem…”

Jerzy Snopek – dr hab., prof. PAN, prof. Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej, historyk literatury i kultury, tłumacz kierownik Zespołu Europeistyki Literackiej w Instytucie Badań Literackich PAN. Autor wielu książek, m.in.: Objawienie i Oświecenie. Z dziejów libertynizmu w Polsce (1986), Prowincja oświecona. Kultura literacka Ziemi Krakowskiej w dobie Oświecenia (1992), Węgry. Zarys dziejów i kultury (2002) oraz ok. 400 drobniejszych prac, poświęconych zagadnieniom literatury i kultury różnych epok. Przetłumaczył wiersze A. Józsefa i J. Pilinszkyego, pisma I. Bibó, książki: I. Kovácsa Nieznani polscy bohaterowie powstania węgierskiego 1848-1849; I. Eörsiego Mój czas z Gombrowiczem; I. Rath‑Végha Komedia książki; Tam na Północy. Węgierska pamięć polskiego Września (dzieło zbiorowe); antologię węgierskich prac o Z. Herbercie; antologię współczesnej poezji węgierskiej Dojść do słonecznej strefy i in. Wykładał literaturę polską na Uniwersytecie im. L. Eötvösa w Budapeszcie (1985-1990), współpracował z Uniwersytetem Środkowoeuropejskim oraz katolickim uniwersytecie w Piliscsaba (Węgry).

Jest laureatem Nagrody Naukowej im. A. Brücknera, otrzymał Wyróżnienie Funduszu Literatury, Złoty Medal Prezydenta Republiki Węgierskiej, Krzyż Oficerski Zasługi Republiki Węgierskiej, nominację do Nagrody im. H. Steinhausa, wyróżnienie „Literatury na Świecie” za najlepszy przekład poetycki roku. 

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.