Polecane imprezy

Karaoke - Klub Balanga
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Studencka środa- Kwazar Bowling Club

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Rozpoczęły się wpisy na I rok studiów w tarnowskiej PWSZ

Rozpoczęły się wpisy na I rok studiów w tarnowskiej PWSZZakończył się okres rekrutacji w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie, kandydaci na studia do 19 lipca rejestrowali się on-line za pośrednictwem Systemu Elektronicznej Rekrutacji Kandydatów. Do tegorocznego naboru przystąpiło nieco mniej kandydatów niż rok temu – 1750 osób. Należy jednak zauważyć, że kierunki cieszyły się różnym zainteresowaniem i niektóre zanotowały wzrost liczby chętnych.

Tradycyjnie największą popularnością cieszył się kierunek administracja. Dzięki zaproponowaniu nowych specjalności kształcenia (obecnie kandydaci obok administracji publicznej mogą się zdecydować również na administrację międzynarodową i unijną z j. Francuskim lub administrację bezpieczeństwa wewnętrznego) o przyjęcie na studia stacjonarne ubiegało się w tym roku o 5% więcej chętnych. W przypadku studiów niestacjonarnych liczba kandydatów wzrosła o 17%. Drugi kierunek proponowany przez Instytut Administracyjno-Ekonomiczny również cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, chętnych do podjęcia studiów w trybie stacjonarnym było więcej niż limit miejsc uchwalony przez Senat Uczelni.

W Instytucie Ochrony Zdrowia po raz pierwszy najpopularniejszym kierunkiem okazało się pielęgniarstwo. Liczba maturzystów chcących podjąć studia w tym zakresie wzrosła o 35%. Chętnych do studiowania fizjoterapii było tylko nieco mniej, jednak więcej niż limit miejsc wynoszący dla tego kierunku 90 osób (studia dzienne). W przypadku wychowania fizycznego spadek kandydatów był bardzo niewielki.

W Instytucie Matematyczno-Przyrodniczym najpopularniejszym kierunkiem okazała się chemia. Jest to prawdopodobnie efekt wprowadzenia w zeszłym roku specjalności chemia medyczna. Kierunki matematyka i ochrona środowiska były nieco mniej popularne niż rok temu, ale spadki były nieznaczne.

Utrzymuje się trend dużego zainteresowania studiami inżynierskimi. Kierunek informatyka wybrało 7% więcej absolwentów szkół ponadgimnazjalnych niż w roku 2012. Pozostałe kierunki techniczne czyli inżynieria materiałowa, elektronika i telekomunikacja oraz elektrotechnika cieszyły się zainteresowaniem na poziomie roku ubiegłego lub nieznacznie mniejszym.

Z wyników rekrutacji zadowolony jest również najmłodszy w strukturach Uczelni - Instytut Sztuki. Liczba kandydatów na kierunki artystyczne wzrosła w tym roku o 5%. Co prawda kierunek wzornictwo zainteresował nieco mniej maturzystów niż rok temu, ale na kierunku grafika odnotowano wzrost liczby podań o 71%!

Zauważalna jest tendencja mniejszego zainteresowania studiami filologicznymi, pomimo, że absolwenci posiadający znajomość języków obcych są chętnie zatrudniani przez międzynarodowe koncerny zwiększające w Polsce liczbę centrów usługowych. Oferta Instytutu Humanistycznego obejmuje filologię polską i filologie obce. Tradycyjnie liczba chętnych po podjęcia studiów na filologii angielskiej była większa niż limit miejsc. O przyjęcie na filologię romańską ubiegało się dokładnie tylu samo kandydatów co rok temu, studia magisterskie na filologii polskiej zanotowały wzrost liczby chętnych o 4%. Niewielkie spadki nastąpiły na filologii germańskiej oraz filologii polskiej na studiach I stopnia.

Efekty rekrutacji będą jednak tak naprawdę znane dopiero po 14 sierpnia br. Wtedy bowiem zakończą się wpisy na I rok studiów osób zakwalifikowanych do przyjęcia i wtedy poznamy ostateczną liczbę chętnych do studiowania w tarnowskiej PWSZ. Przy skuteczności zapisów zbliżonej do roku ubiegłego Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie nie powinna mieć kłopotów z niżem demograficznym.

Dodatkowy nabór przewidywany zostanie ogłoszony na tych kierunkach, na których zostaną wolne miejsca. Informacje te zostaną podane w drugiej połowie sierpnia. Osoby zainteresowane podjęciem studiów w PWSZ w Tarnowie będą mogły składać podania od 2 do 18 września br. Z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć, że rekrutacja dodatkowa zostanie ogłoszona na filologiach: polskiej, germańskiej i romańskiej, kierunkach ścisłych: chemii, matematyce i ochronie środowiska, kierunkach technicznych: inżynierii materiałowej, elektronice i telekomunikacji, elektrotechnice oraz kierunkach artystycznych: grafice i wzornictwie. Rekrutacji dodatkowej nie uniknie również kierunek wychowanie fizyczne oraz kierunki zaoczne: administracja, ekonomia, filologia angielska, fizjoterapia.

O tym czy pozostaną wolne miejsca na studia dzienne na kierunkach: administracja, ekonomia, informatyka, pielęgniarstwo, fizjoterapia, filologia angielska przekonamy się po 14 sierpnia.

Warto wspomnieć, PWSZ w Tarnowie daje swoim studentom możliwość wyboru programowych zajęć z wychowania fizycznego na wszystkich kierunkach studiów stacjonarnych. Studenci mogą zapisywać się na zajęcia tematyczne rekreacyjne lub specjalistyczne z poszczególnych dyscyplin. Do wyboru są gry zespołowe takie jak piłka siatkowa, koszykówka, futsal i piłka ręczna ale także aerobik/fitness, zajęcia samoobrony z elementami sztuk walk, pływanie lub wspinaczka sportowa. Zarządzenie Rektora pozwala również studentom na zaliczenie zajęć programowych z wychowania fizycznego poprzez uczestnictwo w treningach sekcji rekreacyjnych i wyczynowych Klubu Uczelnianego AZS PWSZ Tarnów. Studenci mogą również wybierać lektorat języka obcego realizowany w trakcie studiów.

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.