Polecane imprezy

Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Karaoke - Klub Balanga
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Relacja z wystawy "Afryka Nowaka"

Relacja z wystawy Afryka NowakaSobota, 25 lutego, okolice godziny 18. Kiedy większość Tarnowian gromadzi się w okalających Rynek pubach, by spędzić wieczór w towarzystwie znajomych i złocistego trunku, garstka zapaleńców porzuca cotygodniowe schematy i spędza ten czas w murach tarnowskiego dworca kolejowego. Kim są, w jakim celu tam właśnie się pojawili i dlaczego jest ich tak niewielu? To pasjonaci i miłośnicy podróży, podróży w każdym wydaniu, tym razem, w przeważającej większości, rowerowej. Przybyli tu, aby posłuchać, zobaczyć, a przede wszystkim poczuć smak afrykańskiego kontynentu, przywiezionego wraz z kilkudziesięcioma fotografiami i opowieściami, z tego niezwykłego i wciąż nie odkrytego świata. A wszystko to za sprawą jednego człowieka, Kazimierza Nowaka, podróżnika, który w latach 1931-36 przebył samotnie Afrykę z północy na południe i z powrotem. Prawie 80 lat później, jego historia i przygody zainspirowały kilka zarażonych podróżą osób, dzięki którym zrodził się pomysł powtórzenia tego wyczynu i tak powstał projekt „Afryka Nowaka”. W dwa lata, wyruszając 4 listopada 2009 r., ponad setka uczestników brała udział w sztafecie przez Afrykę śladami swojego idola, Kazika. Po 799 dniach, 11 stycznia 2012 r., w 115-tą rocznicę jego urodzin, ostatni etap dotarł do miejsca startu, Boruszyna, miejscowości, z której w 1931 roku wyruszył Nowak.

Co to wszystko ma wspólnego z Tarnowem i jego dworcem? Szczęśliwym trafem i niemałymi staraniami zaangażowanych osób, Tarnów został wytypowany jako jedno z miast, w którym wystawione miały być zdjęcia uczestników sztafety, jak i samego Nowaka. Tym wielkim dniem stała się, sobota 25 lutego 2012 r. Od samego rana trwały intensywne przygotowania, aby przywiezione prosto z Leszna (miejsca poprzedniej wystawy) fotografie mogły przez kolejne 2 tygodnie zachwycać Tarnowian i wszystkich przyjezdnych. Tych spieszących się na pociąg i tych czekających z powodu „standardowych” opóźnień, aby zatrzymać ich choćby na tę krótką chwilę, oderwać myśli i wzrok od nudnego rozkładu jazdy.

Kiedy nadeszła w końcu wyczekiwana przez wszystkich chwila, gdy na dworcowym zegarze wybiła godzina osiemnasta, głos zabrała Beata Motuk, jedna z organizatorek i wielka fanka Kazimierza Nowaka. Gdy z jej ust padły słowa „Witamy wszystkich serdecznie na wystawie sztafetowej Afryki Nowaka”, każdy już wiedział, iż to będzie fascynujący wieczór.

Po wprowadzeniu i przedstawieniu przybyłych uczestników sztafety, którą godnie reprezentowali Norbert Skrzyński oraz Zbyszek Gałęza, nadszedł czas na wycieczkę wśród wystawionych fotografii i krótką opowieść o każdej z nich. Następnie tłumnie wszyscy udali się do sali Galerii Sztuki BWA, gdzie Norbert ze Zbyszkiem przygotowali prezentację i kolejną masę opowieści z afrykańskiego szlaku śladami Nowaka. Przy dźwiękach etnicznej muzyki, w luźnej atmosferze, z bananami, kiwi i rodzynkami w ręku, goście odpływali w marzeniach, zazdroszcząc przygód, spotkanych ludzi i miejsc widzianych przez podróżników. Choć opowieściom nie było końca, a Zbyszek Gałęza mówił z wielką pasją, tylko grupa największych pasjonatów trwała „na stanowisku” do końca. Dla tych anegdot, podawanych z wyszukanym humorem, przyprawianym szczyptą sarkazmu, warto było poświęcić te trzy godziny sobotniego wieczoru. A na największych „twardzieli” czekało After Party, w pubie Studio ART, gdzie już na spokojnie wszyscy mogli porozmawiać, wymienić doświadczenia i posłuchać o kolejnych pomysłach rozpropagowania osoby Kazimierza Nowaka i jego niesamowitego, jak na tamte czasy osiągnięcia.

Pełen emocji dzień powoli dobiegł końca. Grupa ludzi, która spędziła wieczór pośród opowieści i zdjęć, nie pożałowała swej decyzji. W ich sercach i umysłach jeszcze mocniej zakorzenił się duch Kazika i Afryki ujętej jego obiektywem. Goście honorowi, Norbert i Zbyszek, swoją szczerą i głęboką pasją zainspirowali resztę, być może i do własnych podróży i odkrywania świata .

Wielkie podziękowania należą się za pomoc w realizacji dla Artura Grodzińskiego oraz Galerii Miejskiej BWA, bez których nie odbyłaby się ta wystawa. W Studio ART. Nadal możemy podziwiać wydruki zdjęć Kazimierza Nowaka z jego podróży – Zapraszamy!

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.