Polecane imprezy

Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

PWSZ: Tarnowskie Piątki Naukowe

PWSZPaństwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie serdecznie zaprasza uczniów
i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych do uczestnictwa w III edycji Tarnowskich Piątków Naukowych czyli cyklu wykładów popularno-naukowych z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych.

Celem cyklu jest przekazywanie uczniom wiedzy obejmującej zagadnienia związane z naukami ścisłymi lub przyrodniczymi w sposób ciekawy i praktyczny. W kolejne piątki każdego miesiąca pracownicy dydaktyczni z Zakładu Chemii, Zakładu Matematyki lub Zakładu Ochrony Środowiska proponują wykład tematyczny dotyczący konkretnego zagadnienia teoretycznego lub praktycznego z zakresu chemii, matematyki lub szeroko pojętej ekologii. Od zeszłego roku w program Piątków Naukowych włączył się również Instytut Humanistyczny, który proponuje Piątki Humanisty czyli warsztaty językowe podczas których uczniowie mają możliwość uczestniczenia w warsztatach językowych z języków obcych.

W tym roku cykl spotkań inaugurowany jest przez nauki ścisłe. Już w najbliższy piątek, 4 października, tarnowska PWSZ zaprasza na godz. 10.00 na wykład dr. Jerzego Szczepańskiego „O narzędziach statystyki matematycznej”. W swoim wykładzie dr Szczepański wskaże przykłady ilustrujące przestrogę przed uleganiem pokusie wyciągania pochopnych wniosków wyrażonych za pomocą statystyki, stanowiące ilustrację stwierdzenia, że są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki. Pomimo tej przestrogi opowie o roli jaką odgrywa współcześnie statystyka w naukach przyrodniczych i ekonomicznych. Pokaże również jak można odkrywać ukryte zależności i weryfikować hipotezy.

W trakcie kolejnych spotkań będzie można między innymi poznać „Tajemnice witamin”. Omówi je 11 października dr Dariusz Latowski, który wyjaśni kiedy związek chemiczny jest witaminą, jak dzielimy witaminy, n czym polega biologiczna funkcja witamin, jakie właściwości chemiczne witamin decydują o ich istotności w procesie podtrzymywania życia, czy witaminy wpływają na odchudzanie, budowę masy mięśniowej, długość życia i szybkość starzenia się.

Z kolei 18 października, dr hab. Janusz Fyda opowie o nanocząstkach w środowisku. Znajdują one zastosowanie w coraz to nowych dziedzinach życia człowieka. Chociaż korzyści z ich stosowania w przemyśle i gospodarstwie domowym nie podlegają dyskusji, wciąż niewiele wiadomo o występowaniu, drogach rozprzestrzeniania i wpływie nanoodpadów na organizmy żywe i środowisko naturalne. W trakcie wykładu przedstawione będą podstawowe rodzaje zaprojektowanych i wytwarzanych przez człowieka nanaocząstek jak również aktualny stan wiedzy dotyczący ich obecności w środowisku, szkodliwości oraz możliwości dezaktywacji i usuwania.

4 października 2013 r., godz. 10.00, sala C06, budynek Centrum Nowoczesnych Technologii
dr Jerzy Szczepański „O narzędziach statystyki matematycznej”,

11 października 2013, godz. 10.00, sala C06, budynek Centrum Nowoczesnych Technologii
dr Dariusz Latowski „Tajemnice witamin”,

18 października 2013 r., godz. 10.00, sala C06, budynek Centrum Nowoczesnych Technologii
dr hab. Janusz Fyda: „Nanocząstki w środowisku”

W Tarnowskich Piątkach Naukowych uczestniczą grupy zorganizowane uczniów pod opieką nauczycieli. Zgłoszenia i rezerwacje dotyczące Piątków Matematycznych, Chemicznych
i Ochrony Środowiska można dokonać w Sekretariacie Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego telefonicznie lub osobiście (budynek główny, parter, p. 026, tel. 14 63 16 530), a także za pośrednictwem poczty elektronicznej: imp@pwsztar.edu.pl. Więcej informacji na temat tematów, terminów i godzin kolejnych wykładów uzyskać można na stronach internetowych Uczelni: www.pwsztar.edu.pl.

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.