Polecane imprezy

Karaoke - Klub Balanga
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Studencka środa- Kwazar Bowling Club

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Przegląd Kina Japońskiego w Centrum Sztuki Mościce

Przegląd Kina Japońskiego w Centrum Sztuki MościceW Centrum Sztuki Mościce rozpoczyna się „Przegląd Kina Japońskiego”. Podczas pięciu projekcji zobaczyć będzie można skrajnie różne oblicza Japonii. Postmodernistycznym hitom pełnym akcji towarzyszyć będą ambitne filmy egzystencjonalne. Co więcej, widzowie będą mogli przekonać się, że w Japonii, hitowy film pełen akcji nierzadko nacechowany jest głębią niespotykaną nawet w europejskim kinie niezależnym. Przegląd potrwa do 14 września.

 

 

 

9.09.2011 – Zatoichi godz. 20:00/cena biletu 10 zł

2003, reż. Takeshi Kitano, 111 min.

„Japonia, XIX wiek. Zatoichi to niewidomy tułacz, który zarabia na życie uprawiając hazard i dorabiając, jako masażysta. Ale za tą fasadą kryje się obdarzony niezwykłym refleksem mistrz miecza. Zatoichi dociera do górskiego miasteczka opanowanego przez gang bezwzględnego Ginzy. Wkrótce jego najemnicy zaczynają polować na Zatoichiego.” – na podstawie opisu dystrybutora.

„Zatoichi” był nominowany do 9 Nagród Japońskiej Akademii Filmowej i zdobył aż 5 z nich. Na festiwalu w Wenecji wygrał nagrodę publiczności. To nakręcony z dużą dozą humoru postmodernistyczny film samurajski. Jest to też jeden z najważniejszych filmów Takeshiego Kitano, reżysera, którego sam Kurosawa uznał za swojego następcę.

10.09.2011 – Battle Royale godz. 20:00/cena biletu 10 zł

2000, reż. Kinji Fukasaku, 122 min.

„Początek tysiąclecia przyniósł upadek państwa. Przy 15% bezrobociu 10 milionów osób nie miało pracy. 800 tysięcy uczniów bojkotowało szkołę, Niepewni swego dorośli, w obawie przed młodzieżą, wprowadzili ostateczną reformę milenijną, znaną też, jako „Prawo BR” – Battle Royale”. Zgodnie z nowym prawem, co roku do morderczej gry losowana jest jedna klasa. Zebrani na bezludnej wyspie kontrolowanej przez wojsko mają tylko jedno zadanie – zabijać. Zabijać przyjaciół, kolegów, koleżanki, sympatie. Zwyciężyć, a co za tym idzie, przeżyć, może tylko jedna osoba. Po upływie wyznaczonego terminu, jeżeli nie uda się wyłonić zwycięzcy, specjalne obroże umieszczone na szyjach zawodników eksplodują i nie wygrywa nikt.

„Battle Royale” to film pełen patosu, przerysowania i akcji. Był nominowany do 9 Nagród Japońskiej Akademii Filmowej, zdobył 3. Odniósł również spektakularny sukces w japońskich kinach plasując się w czubie box-office. Quentin Tarantino umieścił go na liście 20 najlpeszych filmów nakręconych od 1992 roku. Potraktowany jako parabola, w przeciwieństwie do większości postmodernistycznych filmów akcji, dotyka samej istoty człowieczeństwa.

11.09.2011 – Ghost in the Shell godz. 20:00/cena biletu 10 zł

1995, reż. Mamoru Oshii, 83 min.

„Rok 2029. Komputery są wszechobecne, a wielu ludzi posiada nie tylko cybernetyczne wszczepy, ale nawet całe ciała. To, co odróżnia człowieka od androida, to dusza - fragment świadomości. Major Mokoto Kusanagi z elitarnej Sekcji 9 ściga Władcę Marionetek, tajemniczego hakera, który potrafi modyfikować właśnie sferę świadomości swoich ofiar” – na podstawie opisu dystrybutora.

“Bez tego filmu nigdy nie powstałby „Matrix”. „Ghost in the Shell” to jedna z najpiękniejszych i najinteligentniejszych wizji przyszłości, jakie stworzyło kino.” – Tomasz Raczek.

„Zapierający dech w piersiach science-fiction, perfekcyjny zarówno pod względem fabularnym, jak i wizualnym” – James Cameron, twórca filmów „Avatar”, „Terminator”, „Titanic”.

13.09.2011 – Grobowiec Świetlików godz. 20:00/cena biletu 10 zł

1988, reż. Isao Takahata, 91 min.

„II wojna światowa, Japonia. Nastoletni Seita i jego kilkuletnia siostra Setsuko przeżyli nalot na ich miasto. Niestety, ich matce nie było dane przeżyć. Dwójka doświadczonych przez los dzieci stara się przeżyć koszmar, jakim jest wojna. Mają oni swoje światełko w tunelu: czekają na powrót ojca, który jest oficerem marynarki. Przed nimi jednak długa droga, pełna niebezpieczeństw i osobistych dramatów.

Wielu krytyków określa „Grobowiec świetlików” mianem jednego z najlepszych filmów antywojennych wszech czasów. I ja się pod tym podpisuję. Jest to film wojenny, ale jakże inny od tych, które tworzą Amerykanie czy Europejczycy: nie ma tu zaginionego szeregowca Ryana, nie ma ikon amerykańskiej popkultury rozwiązujących zagadkę Enigmy czy walczących na Pearl Harbor, nie ma żołnierzy ginących ku chwale swojego narodu, zalewających się w trupa, gwałcących miejscowe dziewczyny i kobiety... Wojna przedstawiona jest z perspektywy dwójki dzieci: niewinnych istot, które przecież tej wojny nie chciały, ale mimo wszystko muszą zmagać się z jej zagrożeniami i konsekwencjami, jakie owo piekło ze sobą niesie: głód, ubóstwo, brak ciepłego kąta…” – Jacek Stankiewicz, www.azunime.net.

14.09.2011 – Harakiri godz. 20:00/cena biletu 10 zł

1962, reż. Masaki Kobayashi, 135 min.

„Japonia, XVII wiek. Na dwór potężnego klanu przybywa ronin, by prosić o zezwolenie na popełnienie rytualnego samobójstwa. W odpowiedzi słyszy historię samuraja, który kilka miesięcy wcześniej przybył z taką samą prośbą. Wkrótce okazuje się, że historie obu roninów w zaskakujący sposób łączą się ze sobą…

Harakiri jest dziś uważane za jedno z największych arcydzieł japońskiego kina, dzieło tej klasy, co „Rashomon”, czy „Siedmiu samurajów”(filmy te łączy również osoba scenarzysty, legendarnego Shinobu Hashimoto). Niezwykły wizualnie film Masakiego Kobayashiego wyróżniono Specjalną Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes.” – na podstawie opisu dystrybutora.

 

Pomysłodawcą przeglądu jest Marek Sowiński, student filmoznawstwa UJ. Chciałbym by była to ciekawa impreza dla ludzi, niezależnie od tego, czy mieli wcześniej styczność z kulturą japońską. Poza tym, nawet, gdy taką styczność mieli, nie oznacza to, że trafiali na rzeczy najlepsze w swoim rodzaju. Często bywa przecież wręcz przeciwnie. Fani kina i kultury japońskiej powinni ucieszyć się z obecności niemal wyłącznie pozycji kultowych. Widzowie, którzy nie są wtajemniczeni w ten, tak bardzo inny świat, również powinni być usatysfakcjonowani. Oprócz tego, że będą mieli okazję lepiej go poznać, po prostu trafią na kawał dobrego kina.– podkreśla.

Patronem Przeglądu Kina Japońskiego jest Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Centrum Sztuki Mościce

Ul. Traugutta 1, 33 – 101 Tarnów

Informacje i sprzedaż biletów Kasa – 14 633 46 04

www.mck.tarnow.pl

Info: UMT

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.