Polecane imprezy

Karaoke - Klub Balanga
Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Protest przeciwko ACTA także na ulicach Tarnowa!

Protest przeciwko ACTA także na ulicach Tarnowa!ACTA, czyli międzynarodowe porozumienie, które w wydumanych wizjach ma chronić przemysł i własność intelektualną, a co za tym idzie również prawa autorskie przed podrabianiem towarów i piractwem. Co ciekawe negocjacje nad tym projektem rozpoczęły się już w 2007 roku, jednak pierwszy szkic ujrzał światło dzienne dopiero w kwietniu 2010 roku, a główny tekst w listopadzie 2010 roku, skąd więc ta aż 3 letnia zwłoka?

Fotorelacja z protestu:
25.01.2012 - ACTA - protest w Tarnowie

Czy wszystko z tym porozumieniem jest w porządku, skoro wielu polityków nawet nie wie czym ono jest? Dlaczego jego twórcy tak śpieszą się z jego podpisaniem? Skoro ACTA jest taką czystą rozgrywką na najwyższym szczeblu i ma tylko pomóc, w jakim celu się tak śpieszyć? Nie można w takich sytuacjach działać pochopnie, w chwili gdy społeczeństwa podnoszą alarm i nie zgadzają się z tym.

ACTA to porozumienie, które proponuje ochronę wartości intelektualnej, tylko dlaczego ma się wrażenie, że ugodzi ono najbardziej w zupełnie niewinne jednostki?

Wraz z wprowadzeniem ACTA otwiera się swobodną drogę do naruszania prywatności ludzi oraz podstawowych praw, które gwarantują wolność słowa. Internet to najpotężniejsze medium XXI wieku i tą siłę oddziaływania na ludzi chce się nagle w chwili największego rozkwitu zamknąć jakimś paktem, na który i tak większość się nie zgadza.

ACTA to zagrożenie w komunikacji międzyludzkiej w imię ochrony praw autorskich. Kolejnym zagrożeniem związanym z tym porozumieniem, jest zwiększone ryzyko we wprowadzaniu nowych technologii. I w ten sposób o ironio, próbując zwiększyć innowacyjność zapewni się jej stagnację.

Faktem jest, że Parlament Europejski tak naprawdę nie brał udziału w tworzeniu tego porozumienia. Jedyne co może w tej sytuacji zrobić to zaakceptować lub odrzucić porozumienie. W takim wypadku nie można mówić o demokratycznym procesie. Poza tym co takiego twórcy i sprzymierzeńcy ACTA mają do ukrycia, że całe porozumienie wypracowane zostało w atmosferze pełnej tajemnicy i całkowitej tajności? Nasuwa się cała masa pytań, na które nikt nie chce udzielać odpowiedzi. Skoro jest to tak zgodne z wszystkimi procedurami, to z jakiego powodu Europosłowie dwa razy sprzeciwili się sposobowi, w jaki to porozumienie powstawało?

Każdy artysta, twórca, projektant itp. chce, by jego dzieło było szanowane i by ceniono jego własność intelektualną i prawa autorskie,, jednak wprowadzenie tak drakońskiego porozumienia mija się z celem, bo uderza w najmniejszych. ACTA to niepodważalnie rażący błąd oraz duże nadużycie w stosunku do społeczeństwa. Wartość intelektualna nierozerwalnie związana jest z kulturą, co w takim razie stanie się, gdy wszystko znajdzie się pod kontrolą. Kultura, która przechodzi bardzo trudne chwile umrze. To, co możemy znaleźć w Internecie to nie tylko wiedza, fakty, ale często inspiracja, możliwość wypowiedzenia swojego zdania, przedstawienia opinii, swoboda działania, pewnego rodzaju niezależność. Jeśli nam się to odbierze, co pozostanie?

By tą wolność utrzymać w dniu 25 stycznia (środa) w Tarnowie nastąpi zbiorowy protest przeciwko ACTA. Zbiórka chętnych w uczestniczeniu w tym zdarzeniu będzie miała miejsce na Rynku o godzinie 17.30, natomiast o godzinie 18.00 nastąpi wymarsz pod Urząd Wojewódzki celem protestu. Tak też będzie się działo we wszystkich mniejszych i większych miastach Polski. W jedności siła, dajmy wyraz naszym odczuciom i miejmy prawo głosu, jak przystało na kraj demokratyczny.

Joanna Chudoba

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.