Polecane imprezy

Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Karaoke - Klub Balanga
Studencka środa- Kwazar Bowling Club

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Prezydenci Polski i Węgier w Tarnowie

Prezydenci Polski i Węgier w Tarnowie (fot. prezydent.pl)Trwają ostatnie przygotowania do „Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”. 23 marca (sobota) Tarnów odwiedzą Prezydent Węgier János Áder oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

„Dzień Przyjaźni  Polsko-Węgierskiej” to duże międzynarodowe wydarzenie, podczas którego w mieście oprócz prezydentów Węgier i Polski gościć będą delegacje miast i stowarzyszeń z obu krajów. - Starania o organizację tej prestiżowej imprezy trwały od dawna i w końcu zostały uwieńczone sukcesem. Tarnów zasługuje na to, aby być gospodarzem uroczystości. To najbardziej węgierskie z polskich miast od czasów Jana Zapolyi, poprzez gen. Józefa Bema, aż po rok 1956, kiedy to tarnowianie jako pierwsi pospieszyli Węgrom z pomocą. To doskonała okazja do promocji i pokazania miasta– mówi prezydent Ryszard Ścigała.

Pierwsi goście do Tarnowa zawitają 22 marca. Główne uroczystości rozpoczną się dzień później. Obchody zostaną oficjalnie otwarte w Teatrze im. L. Solskiego  „Galą Przyjaźni Narodów”. Wcześniej, bo już w południe, pod Mauzoleum gen. Józefa Bema zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca „Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej” oraz 165. rocznicę „Wiosny Ludów”.

Po uroczystościach pod mauzoleum obchody przeniosą się do Pałacyku BWA w Parku Strzeleckim, gdzie otwarta zostanie wystawa fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej” Jana Styki ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie. – Istotnym momentem spotkania będzie z pewnością przekazanie Muzeum Okręgowemu przez obu prezydentów podarunku. Muzeum otrzyma kolejny fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej”,  przedstawiający żołnierza na koniu jadącego do sztabu gen. Józefa Bema. Po oficjalnych uroczystościach wystawa będzie ogólnodostępna. Otwarta będzie do 7 kwietnia – mówi dyrektor muzeum Andrzej Szpunar.

Ważnymi punktami obchodów będą także Polsko-Węgierskie Forum Gospodarcze organizowane przez małopolski Urząd Marszałkowski oraz uroczyste odnowienie przywilejów króla węgierskiego Jana Zapolyi nadanych mieszczanom  Tarnowa.

Poza oficjalnym programem przygotowano także atrakcje dla mieszkańców miasta. O godz. 9 rozpocznie się „Turniej Przyjaźni” - Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta Tarnowa. Atrakcji nie zabraknie również na rynku. Na godz. 14.00 zaplanowano „Rycerskie Szranki Bratanków”  (m.in. wioski rycerskie, pokazy walk, potyczki o Buławę Hetmana Jana Tarnowskiego i Króla Jana Zapolyi oraz bicie historycznych monet), a na 17.00 pokazy Teatru Dzieci Ognia. O 15.00 rozpocznie się akcja  „Dawcy Ciepła” – będzie można zobaczyć m.in. wypalanie rzeźb w piecach węgierskich.

Swoje propozycje przygotowały także Miejska Biblioteka Publiczna, Tarnowskie Centrum Kultury, Teatr im L. Solskiego oraz Tarnowskie Centrum Informacji Turystycznej. Szczegóły na www.tarnow.pl.

Patronat honorowy nad „Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej” objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.