Polecane imprezy

Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Karaoke - Klub Balanga
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Polsko-słowacki Molier w Solskim

Polsko-słowacki Molier w SolskimJuż w najbliższą niedzielę, 6 kwietnia, na Dużej Scenie tarnowskiego teatru odbędzie się premiera „Skąpca” Moliera. Zaś w sobotę wernisaż „7 odsłon Skąpca”. Spektakl wyreżyseruje Marian Pecko, na scenie zobaczymy niemal cały zespół aktorski Solskiego oraz uczniów tarnowskich szkół. A we foyer wspomnianą wystawę przygotowaną przez podopiecznych Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie.

Harpagon ma dwoje dzieci - Elizę i Kleanta. Eliza jest zakochana w biednym Walerym, Kleant - w ubogiej Mariannie. Harpagon ma jednak wobec dzieci pewne plany... Do gry dołączą między innymi stary i bogaty Anzelm, swatka Frozyna, kłamstwa i- przede wszystkim - pieniądze. Tak w skrócie można opowiedzieć historię przedstawioną przez Moliera w XVII wieku, która stała się punktem wyjścia dla najnowszej produkcji Solskiego oraz działań artystycznych uczniów tarnowskiego plastyka.

Blisko dwa miesiące trwały intensywne próby do „Skąpca” Moliera, w reżyserii Mariana Pecko. Zaproszony do Tarnowa reżyser słowackiego pochodzenia, z licznymi nagrodami na całym  świecie i w Polsce, zaprosił do współpracy również Słowaków: scenografa Pavla Andraško, autorkę kostiumów Eve Farkašową oraz autora muzyki Róberta Mankoveckyego. Cała sztuka jest zbudowana na kontrapunktach. Aby móc wiedzieć co jest czarne, muszę też wiedzieć jak wygląda białe. Jeżeli chcemy się śmiać, to dobrze jest jeśli wcześniej zobaczymy coś wywołującego przeciwstawne emocje. Kontrapunkt jest bardzo ważny, bo powoduje zmianę rytmu i element zaskoczenia. Na pewno „Skąpiec” nie jest farsą czy kabaretem. Oczywiście jest to komedia, ale o sprawach i problemach bardzo ważnych. Główny bohater nie jest starym mężczyzną bez zębów, który biega po domu w piżamie i dla każdego jest obojętny – mówi Márian Pecko, reżyser.

Gdy na scenie trwały próby do najnowszej produkcji, w pracowniach Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, blisko trzydziestu uczniów, pod opieką swoich nauczycieli (Anny Śliwińskiej-Kukli i Łukasza Wojtanowskiego) przygotowywało wystawę pn.: „7 odsłon Skąpca”, którą w kwietniu można podziwiać we foyer teatru. Prace powstały przy zastosowaniu rożnych technik plastycznych, takich jak: asamblaż, rysunek węglem i ołówkiem oraz malarstwo  olejne. Inspiracją do powstania prac plastycznych był dramat Moliera i jego najnowsza premiera teatralna. Zadaniem uczniów była współczesna interpretacja plastyczna sztuki teatralnej. Uczniowie przygotowywali się do wystawy podczas zajęć szkolnych. Analizowanie charakteru postaci oraz poszukiwanie ekwiwalentu plastycznego dla konkretnych cech było głównym założeniem przedsięwzięcia artystycznego. Działania artystyczne, inspirowane rzeczywistością wykreowaną przez Moliera, doprowadziły uczniów do spojrzenia na dramat przez pryzmat siedmiu grzechów głównych, wciąż mocno zakorzenionych w otaczającym nas świecie. – mówi Janusz Jędrzejczyk – wicedyrektor ds. artystycznych Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie.

Wernisaż wystawy 5 kwietnia 2014r, godz. 17.30. „7 odsłon Skąpca”, autorzy: Rafał Mikulski, Dario Bieńkowski, Magdalena Krawczyk, Ewelina Gmyr, Joanna Kuboń, Kamil Rodzaj, Kinga Niemiec, Aneta Burzec, Wiktoria Kruk, Weronika Ciężadło, Monika Niemiec, Emil Strychała, Damian Drwal, Justyna Filipowicz, Kamila Iwańska, Katarzyna Janczak, Katarzyna Machalska, Klaudia Mądro, Alicja Podobińska, Dorota Serafin, Ewelina Słomska, Monika Zawadzka, Zuzanna Chmura, Wiktor Barłóg, Gabriela Biś, Gabriela Jarosz, Klan krótkich spodenek, Agnieszka Madej, Joanna Olszówka, Wiktor Bochenek, Jadwiga Stach, Kamila Adamik, Aleksandra Zielińska

Premiera 6 kwietnia 2014r, godz. 18.00. Kolejne spektakle: 9 (premiera studencka),10,11, 12, 13 kwietnia 2014 roku, Duża Scena.

Dodatkowe informacje oraz rezerwacje telefoniczne – tel. 14 688 32 87.

Bilety na spektakl można zakupić przez internet - https://ekobilet.pl/tarnowski-teatr/skapiec-1393507529

foto - Paweł Topolski - zdjęcie z próby

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.