Polecane imprezy

Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Podwójne życie Weroniki w sali kameralnej CSM

Podwójne życie Weroniki w sali kameralnej CSMTego samego dnia, o tej samej godzinie przychodzą na świat dwie dziewczynki. Jedna w Krakowie, druga w Clermont - Ferrant. Otrzymują takie same imiona, mają takie same zainteresowania artystyczne i są podobne jak dwie krople wody. Nic o sobie nie wiedząc czują się ze sobą związane . . .

Postać wykreowana przez Irene Jacob nagrodzona została w kategorii Najlepsza Aktorka na MFF w Cannes, a film typowany do Złotej Palmy uhonorowano ostatecznie nagrodami FIPRESCI oraz jury ekumenicznego.

Na pomysł nakręcenia filmu opartego o Dekalog wpadł Krzysztof Piesiewicz. Początkowo każdy odcinek serialu (zdecydowano się na serial, ponieważ dużo łatwiej było zrobić film telewizyjny niż kinowy) miał kręcić inny reżyser. W tamtych czasach Kieślowski był zastępcą kierownika artystycznego Zespołu Filmowego "Tor" i w ten sposób chciał dać szanse nowym twórcom. W końcu jednak przyznał, że chce te filmy zrobić sam. Większość filmu z cyklu została zrobiona za pieniądze telewizji, ale dwa, Krótki film o zabijaniu i Krótki film o miłości sfinansowało Ministerstwo Kultury. Każdy film został zrealizowany przez innego operatora.

W cyklu świadomie zrezygnowano z odniesień do polityki i sytuacji w kraju. Autorzy scenariusza chcieli pokazać osoby, a nie społeczeństwo. Chcieli pokazać tych, którzy się zagubili, którzy nie potrafili odpowiedzieć sobie na pytanie "po co żyję? Po co wstaję co rano ?". Niektórzy stali przed trudnymi wyborami, niektórzy ponosili konsekwencje swoich czynów. Kieślowski powiedział tak "Ciągle znajdujemy się w jakichś sytuacjach, z których właściwie nie ma wyjścia - a jak nawet jest, to jest to wyjście lepsze, nie dobre, tylko lepsze od innych. Bardzo rzadko możemy znaleźć prawdziwie dobre wyjście z sytuacji, w której się znaleźliśmy". Dekalog jest właśnie o tym.

12 grudnia 2011, godz. 20.00
Podwójne życie Weroniki 1991
Centrum Sztuki Mościce - Sala Kameralna

Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Obsada: Irene Jacob, Philippe Volter
Szczegóły: obyczajowy, Polska, Francja, 1991, 93 min

www.mck.tarnow.pl

Info: UMT

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.