Polecane imprezy

Karaoke - Klub Balanga
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Studencka środa- Kwazar Bowling Club

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Nagroda Nardellego dla Matyldy Baczyńskiej

Nagroda Nardellego dla Matyldy Baczyńskiej16 grudnia 2013 roku w Warszawie, Matylda Baczyńska,  z rąk prezesa ZASP - Olgierda Łukaszewicza - odebrała nagrodę im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut na scenach teatrów dramatycznych w sezonie 2012/2013.

Nagroda im. Andrzeja Nardellego przyznawana jest od 1999 roku przez Sekcję Krytyków Teatralnych Związku Artystów Scen Polskich.za najlepszy debiut aktorski-teatralny. Matylda Baczyńska, aktorka tarnowskiego teatru, nagrodzona została za rolę Iriny w „Trzech siostrach" Antoniego Czechowa, w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Jej Irina na początku jest delikatna, naiwna, pełna marzeń, przekonana, że szczęcie i miłość są jeszcze przed nią; jest też druga Irina - zgorzkniała - mówiła w laudacji Hanna Karolak. Sama wyróżniona nie ukrywa szczęścia i zaskoczenia, ta nagroda, to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Rola Iriny jest mi bardzo bliska, a spektakl „Trzy siostry” jest jednym z moich ulubionych. Bardzo dziękuję pani reżyser Ewelinie Pietrowiak za prace nad tym materiałem – mówi Matylda Baczyńska.


Matylda Baczyńska – absolwentka krakowskiej PWST, od 2011 roku aktorka Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Gościnnie można ją było zobaczyć w Teatrze Słowackiego i Ludowym w Krakowie. W teatrze telewizji zagrała w spektaklach „Powidoki” (reż. M.Wojtyszko), „Góra Góry” (reż. P.Woldan), wystąpiła m.in. w filmach „Korowód” (reż. J.Stuhr), „Święty interes” (M.Wojtyszko). Znana z seriali telewizyjnych „Plebania” oraz „Ludzie chudego”. W 2012 roku otrzymała nagrodę „Nadzieja Roku” przyznawaną przez Radę Miasta Tarnowa, a w 2013 roku podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia wyróżniona za rolę Catherine Givings w przedstawieniu Sarah Ruhl „W pokoju obok” w reżyserii Łukasz Gajdzisa. Jest członkiem rady artystycznej tarnowskiego teatru. Obecnie w Tarnowie można ją zobaczyć w: „Tajemniczym ogrodzie”, „Powrocie krasnoludków”, „Księdze lasu”, „Czego nie widać”, „Makbecie”, „Trzech siostrach”, „Bohaterowie”, „Szwejk. Na tyłach”, „Blackbird”, „W pokoju obok”.

Patronem nagrody jest przedwcześnie zmarły aktor i piosenkarz Andrzej Nardelli, zapamiętany, jako utalentowany i wrażliwy aktor o intrygującym głosie. Nardelli debiutował na scenie Teatru Narodowego w Warszawie rolą Orcia w "Nie-Boskiej Komedii" Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Adama Hanuszkiewicza w sezonie 1968/1969. Do historii polskiego teatru przeszedł rolą Kordiana w dramacie Juliusza Słowackiego graną także na scenie Teatru Narodowego. Wystąpił także w "Hamlecie", "Beniowskim", "Ślubach panieńskich", "Operze za trzy grosze" i "Becket albo honor Boga". Na początku lat 70. śpiewał razem z Magdą Umer w programach telewizyjnych. Występował w Piwnicy Wandy Warskiej oraz w spektaklach Teatru Telewizji. Zmarł tragicznie w 1972 r. w wieku 25 lat.

Zdjęcie (autor Paweł Topolski) Antoni Czechow „Trzy siostry”, reż. Ewelina Pietrowiak, od lewej: Zofia Zoń (Masza), Matylda Baczyńska (Irina), Ireneusz Pastuszak (Aleksander Wierszymin).

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.