Polecane imprezy

Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Karaoke - Klub Balanga
Studencka środa- Kwazar Bowling Club

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Międzynarodowa Noc Muzeów w Tarnowie [14.05 sobota]

Międzynarodowa Noc Muzeów w Tarnowie [14.05]14 maja 2011 r. od godz. 19.00 w obiektach Muzeum Okręgowegow Tarnowie odbywać się będzie kolejna edycja Międzynarodowej Nocy Muzeów.

Jak co roku, tarnowskie oddziały Muzeum Okręgowego w Tarnowie otwierają swe wnętrza z okazji Międzynarodowej Nocy Muzeów. W sobotę, 14 maja, od godziny 19 będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawy muzealne w Ratuszu, Gmachu Głównym przy Rynku 21 oraz w Muzeum Etnograficznym przy ul. Krakowskiej 10. Przyjęło się, że zwiedzający traktują to muzealne święto jako wydarzenie rodzinne, dlatego obok stałych ekspozycji przygotowano specjalną ofertę.

Rozpoczęcie imprezy nastąpi w Muzeum Etnograficznym wernisażem wystawy Adama Jańca "Siedemdziesiąt siedem spojrzeń na Tarnów", podczas którego będzie można wylosować jeden z jego obrazów. Wizyta w Muzeum Etnograficznym obok zwiedzania ekspozycji romskiej będzie również okazją do degustacji regionalnych potraw, przygotowanych przez Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”. W drewnianym spichlerzu odbędzie się pokaz romskich filmów, a wycieczkę rodzinną do muzeum upamiętni wspólne zdjęcie w monidle. Wiosenny, nocny czas zabawy przy ognisku będzie umilać występ romskiego zespołu Perła i Bracia.

Miłośników historii Muzeum zaprasza do Ratusza, gdzie w odnowionych zabytkowych wnętrzach zostanie otwarta nowa ekspozycja „W kontuszu i przy szabli” poświęcona kulturze staropolskiej. Znajdziemy tu broń i osprzęt przeznaczony do walki i łowów, jedną z najcenniejszych kolekcji portretu staropolskiego, bogato prezentowane zbiory porcelany, szkła i sreber stołowych oraz galerię portretów książąt Sanguszków. Lepsze poznanie czasów naszych przodków umożliwi przymierzenie kostiumu historycznego oraz zbroi, co zostanie uwiecznione dla potomnych pamiątkową fotografią. Dodatkowo przewidziano również pokaz konserwacji zabytków oraz wejście na wieżę ratuszową skąd będzie można podziwiać nocną panoramę Tarnowa (odpłatne – 10 zł.).

W Gmachu Głównym będzie można zobaczyć fragmenty słynnej Panoramy Siedmiogrodzkiej namalowanej pod kierunkiem Jana Styki oraz wystawę malarstwa Bogny Toczek – Łojewskiej.
 

Program:

Muzeum Etnograficzne (ul. Krakowska 10):

"Cygańska Wiosna": godz. 19.00 – 23.00
– rozpoczęcie imprezy rozpaleniem ogniska
– wernisaż malarstwa Adama Jańca "Siedemdziesiąt siedem spojrzeń na Tarnów"
– występ Zespołu Pieśni i Tańca Swojacy z Wierzchosławic
– pokazy romskich filmów w "Lamusie"
– fotografowanie rodzinne w monidle
– promocja regionalnych potraw Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”
– zabawa przy ognisku

Gwiazda wieczoru: romski zespół Perła i Bracia

Ratusz: godz. 19.00 – 24.00
– nowo otwarta ekspozycja "W kontuszu i przy szabli"
– pokazy konserwacji dzieł sztuki
– zdjęcia w kostiumach historycznych i zbrojach
wejście na wieżę (wstęp 10 zł)

Gmach Główny (Rynek 20–21): godz. 9.00 – 24.00
– fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej
– wystawa malarstwa Bogny Toczek-Łojewskiej

Projekt wspiera Mecenas Muzeum: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

Cygańska Wiosna – Projekt finansowany z Rządowego Programu na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2005 r., a jej pomysłodawcą jest i projekt koordynuje Francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji.

Źródło: Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.