Polecane imprezy

Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Karaoke - Klub Balanga
Studencka środa- Kwazar Bowling Club

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Marcin Wasilewski Trio - Koncert jazzowy w TCK

Marcin Wasilewski Trio - Koncert jazzowy w TCKNa otwarcie nowego sezonu jazzowego Tarnowskie Centrum Kultury dla fanów muzyki jazzowej przygotowuje wspaniałą ucztę. Już 5 października o godz. 19:30 w Piwnicach TCK wraz z zespołem wystąpi najlepsze trio jazzowe w Polsce, któremu przewodzi jeden z najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia - Marcin Wasilewski.

KONKURS - zdobądź zaproszenie >>kliknij

Marcin Wasilewski Trio to swoisty fenomen polskiej sceny jazzowej. Jest jedną z najwybitniejszych formacji jazzowych swojego pokolenia oraz jedna z najbardziej cenionych polskich grup jazzowych z wielkim powodzeniem podbijających nie tylko rynek europejski, ale mająca już stałe miejsce na rynku światowym.

Obok lidera Marcina Wasilewskiego trio tworzą kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i grający na perkusji Michał Miśkiewicz. Trio powstało w połowie lat 90-tych i początkowo działało pod nazwą Simple Acoustic Trio. Na początku następnej dekady muzycy nawiązali współpracę z Tomaszem Stańko, tworząc jego regularny kwartet. W 2005 roku wydali swój pierwszy album dla wytwórni ECM. Z czasem zespół zgodnie z tradycją większości fortepianowych trio w historii jazzu, przyjął nazwę od nazwiska lidera “Marcin Wasilewski Trio”.

W Tarnowie Marcin Wasilewski Trio na żywo zaprezentuje kompozycje z najnowszej płyty „Faithful”.

Patronat medialny nad koncertem objęli: Galicyjski Tygodnik Informacyjny TEMI oraz RDN Małopolska.

Skład zespołu:
Marcin Wasilewski – fortepian
Sławomir Kurkiewicz – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja

O płycie „Faithful”:
4 marca 2011 ukazał się nowy album formacji Marcin Wasilewski Trio nagrany dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ECM. Płyta zatytułowana “Faithful” została nagrana w sierpniu ubiegłego roku w Lugano pod czujnym okiem producenta Manfreda Eichera. Oprócz utworów autorstwa lidera, na krążku znalazły się kompozycje Hermeto Pascoala, Hanssa Eislera oraz Paula Bleya. Tytułową “Faithful” trio zaczerpnęło z albumu Ornette Colemana “The Empty Foxhole” z 1966.

Historia zespołu:
Historia zespołu sięga początku lat dziewięćdziesiątych. Jeszcze, jako uczniowie liceum muzycznego zadebiutowali w 1991 roku, zajmując trzecie miejsce na konkursie zespołów jazzowych “Jazz Juniors” w Krakowie. W tym samym roku szesnastoletni pianista (lider zespołu) Marcin Wasilewski uzyskał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych Kalisz’ 91. Dwa lata później zespół zdobył pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Jazzowych “Chorus ‘93″ w Sorgues we Francji. W 1996 roku Simple Acoustic Trio otrzymało pierwszą nagrodę na konkursie jazzowym w Getxo (Hiszpania), a Marcin Wasilewski został wybrany najlepszym solistą festiwalu. W tym samym roku zespół został laureatem Leverkusen Jazz Festiwal, gdzie Marcin Wasilewski ponownie został uznany za najlepszego solistę. Do tej pory Trio nagrało sześć płyt, w tym dwie ostatnie dla prestiżowej wytworni ECM. Członkowie zespołu od wielu lat współtworzą słynny kwartet Tomasza Stanko, z którym nagrywają płyty i koncertują na całym świecie. Współpracowali ponadto z Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem, Michałem Urbaniakiem, Januszem Muniakiem, Leszkiem Możdżerem oraz Henrykiem Miśkiewiczem. Wielokrotnie zapraszani byli do udziału w międzynarodowych projektach występując u boku takich gwiazd światowego jazzu jak Dino Salucci, Palle Danielson, Jon Christensen, Bernt Rosengren, Arthur Blythe, Joe Lovano, John Surman,Bobo Stenson, Manu Katche oraz Jan Garbarek.
Marcin Wasilewski Trio otrzymało statuetkę Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku za następujące płyty: Fryderyk 2001 za album Henryka Miskiewicza “Lyrics” Fryderyk 2002 za album kwartetu Tomasza Stanko “Soul of Things” Fryderyk 2005 za album Wasilewski, Kurkiewicz, Miskiewicz pt.: “Trio” Marcin Wasilewski otrzymał ponadto Fryderyka w kategorii Najlepszy Muzyk Jazzowy Roku 2005. Album January został wyróżniony Fryderykiem 2009 za Najlepszy Jazzowy Album Roku. Wraz z Tomaszem Stanko zespół odbył trzykrotnie tournee po USA. Trasy koncertowe obejmowały koncerty m.in. w “Blues Alley” w Waszyngtonie, Merkin Hall oraz “Birdland” w Nowym Jorku, San Francisco Jazz Festiwal oraz Earshot Jazz Festiwal w Seattle. Tournee uwieńczone były ogromnym sukcesem, czego dowodzą sensacyjne recenzje, m.in. w LOS ANGELES TIMES i THE WASHINGTON POST oraz wysokie pozycje w ostatnich latach zajmowane przez kwartet w corocznej ankiecie prestiżowego pisma “Down Beat”. Marcin Wasilewski Trio coraz więcej koncertuje jako samodzielny skład zarówno w kraju, jak i za granicą (Anglia, Hiszpania, Francja, Ukraina, Wegry, Niemcy).

Recenzja płyty w Onet Muzyka
Marcin Wasilewski Trio - "Faithful"
Znakiem rozpoznawczym muzyki tria Marcina Wasilewskiego jest, poza krystalicznym brzmieniem fortepianu lidera, potężna melodyjność. Wystarczą trzy pierwsze utwory, żeby mieć pewność - tego albumu nie mógł nagrać nikt inny. Tego albumu nie mógł też wydać nikt inny, jak tylko ECM.

Serce rośnie, gdy obserwuje się sukcesy polskich jazzmanów na światowych scenach. Aga Zaryan w Blue Note, Tomasz Stańko i trio Wasilewskiego w ECM – nie mamy się czego wstydzić. Z drugiej strony być może wynika to z tego, że kiepsko u nas z producentami i oficynami zdolnymi do udźwignięcia niektórych, bardzo specyficznych projektów. Gro produkcji wypuszczanych na świat przez wytwórnię Manfreda Eichera kojarzy się przede wszystkim z melancholijnym, nastrojowym, nierzadko minimalistycznym, charakterem. Wystarczy wspomnieć albumy Garbarka, Stańki czy pozajazzowe - Reicha i Glassa lub Arvo Parta. Ogromny katalog ECM ustawia tę legendarną oficynę na czele wydawnictw propagujących szeroko pojęty "chill" (nie mylić z chilloutem), czyli muzykę refleksyjną, łągodną i chłodną. Słuchając nagrań tria Marcina Wasilewskiego trudno wyobrazić sobie, by mogły powstawać w innym miejscu.

Materiał na album nagrany został w sierpniu ubiegłego roku, przy ścisłej współpracy tria z samym Manfredem Eicherem. Autorem większości kompozycji na "Faithful" jest Marcin Wasilewski, ale znalazły się też utwory Hermeto Pascoala, Hanssa Eislera i Paula Bleya i Ornette Colemana (za namową producenta). Zespół Marcina Wasilewskiego sprawia jednak, że słuchając nowej produkcji bardziej zwracamy uwagę nie tyle na samą materię kompozycji, jej kształt i konstrukcję, co na jej wykonawstwo.

Sposób, w jaki zespół operuje materiałem muzycznym, porównać można do wzburzonego morza, z którego raz po raz wyłaniają się białe grzywy fal. Gęstą masę dźwiękową tworzą motorycznie powtarzane krótkie frazy, z których co jakiś czas wybijają się proste, piękne melodie. I szybko przechodzą w skomplikowaną improwizację, która topi się w owej pierwotnej masie brzmienia. Zarówno zespół, jak i lider, z zachwycającą lekkością żongluje formami i emocjami im towarzyszącymi. Precyzyjnie przy tym wyważone zostały proporcje między porywającym wirtuozostwem w solowych popisach, a uczuciowością osadzoną w impresjonistycznych plamach brzmieniowych i rozległych pasażach. Kryształowe i przejrzyste brzmienie pokazuje, że nikt tu niczego nie udaje, nie ukrywa i nie maskuje. Czysta perfekcja, autentyzm i maksimum precyzji.

Dużą zasługę w tym, że album odbiera się z wielką przyjemnością, ma też harmonijność kompozycji, w dosłownym znaczeniu tego stwierdzenia. Trio w większości utworów prezentuje odchylenia tonalne bliższe późnemu romantyzmowi niż atonalnej muzyce współczesnej czy ostremu free lub całkiem swobodnemu cool jazzowi. Dzięki temu muzyka na "Faithful" jest bardziej przystępna dla przeciętnego słuchacza. A co za tym idzie - ma spore szanse na globalny, masowy sukces i ciepłe przyjęcie wśród odbiorców. Czego jego twórcom szczerze życzę.

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.