Polecane imprezy

Karaoke - Klub Balanga
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Studencka środa- Kwazar Bowling Club

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Małopolska Noc Naukowców 2011

Małopolska Noc Naukowców 201123 września 2011 roku już po raz piąty odbędzie się Małopolska Noc Naukowców. Wydarzenie to równocześnie odbywać się będzie w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach. Główną ideą wrześniowego wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, a także przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie ich do wybrania kariery naukowej.

Poprzez pryzmat odkryć, ważnych dla rozwoju różnych dziedzin nauki, podkreślone zostanie znaczenie pracy naukowców dla naszego życia, a także fakt, że bycie naukowcem to świetny i niesamowicie fascynujący pomysł na karierę zawodową.

W 2011 roku podczas Małopolskiej Nocy Naukowców szczególnie świętować będziemy rocznice ważnych odkryć i wydarzeń naukowych m.in. 100-lecie przyznania Marii Skłodowskiej-Curie nagrody Nobla w dziedzinie chemii, 110. rocznicę przyznania pierwszej w historii Nagrody Nobla z fizyki dla Wilhelma Rentgena, jubileusz 500-lecia przybycia pierwszej świnki morskiej do Europy, jak również piątą rocznicę Nocy Naukowców w Małopolsce.

Noc Naukowców stanowi część ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej realizowanej w ramach 7. Programu Ramowego. W 2011 roku odbędzie się w 30 krajach, w ponad 280 miastach Europy.

Małopolska Noc Naukowców to niezwykli ludzie, unikatowe miejsca, zjawiskowa nauka pokazane w fascynujący, a jednocześnie przystępny sposób. W tą jedyną Noc w roku niepotrzebna jest magia, wystarczy odrobina chemii ... Podczas Nocy Naukowców każdy ma możliwość spotkania naukowców nie tylko w laboratoriach, salach wykładowych, gdzie pracują na co dzień, ale i w nietypowych sytuacjach i nietypowych rolach. Tylko wtedy, naukowiec stanie się: wyśmienitym aktorem, genialnym reżyserem, piosenkarzem, przewodnikiem po tajemniczych zakątkach laboratoriów, współzawodnikiem, ale przede wszystkim nieziemsko fascynującą osobą, która zna odpowiedź niemalże na każde pytanie.

W tą wyjątkową Noc każdy będzie mógł odwiedzić miejsca niedostępne na co dzień, często takie, które otwierają swoje drzwi tylko podczas Nocy Naukowców. Przykładów takich miejsc jest wiele, np. wyjątkowy na skalę Polski Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie, który raz w roku, tylko dla uczestników Nocy Naukowców, odkrywa tajniki swojej pracy. Innym przykładem jest unikatowe na skalę ogólnopolską Laboratorium Wysokich Napięć na Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł zobaczyć wyładowania piorunowe, pokazy wyładowań iskrowych i ślizgowych, generator napięć, transformator wytwarzający wysokie napięcie o wartości do 250 000 V, transformator Tesli, czyli niesamowitą... burzę w laboratorium. W Radiu RDN Małopolska w Tarnowie będziemy mogli zobaczyć nowoczesne radio, posłuchać wykładu o historii radia, spotkać się z dziennikarzami i prezenterami. Policjanci Nieetatowej Grupy Realizacyjnej z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie zaprezentują sprzęt i wyposażenie grupy antyterrorystycznej. Referat Techniki Kryminalistycznej zaprezentuje zdjęcia sygnalistyczne, odciski palców, zbieranie i utrwalanie śladów z miejsca przestępstwa. W programie wydarzenia zaplanowano wiele ciekawych, różnorodnych aktywności w postaci doświadczeń z udziałem publiczności, innowacyjnych pokazów, wybuchowych eksperymentów, warsztatów „zrób to sam”, fascynujących dyskusji, ciekawych spektakli, porywających koncertów czy wesołych zabaw i gier. Każdy z pewnością znajdzie w nim coś interesującego dla siebie i w piątkowy wieczór – 23 września 2011 wybierze Małopolską Noc Naukowców.

Program „Małopolskiej Nocy Naukowców” dzięki swemu bogactwu i różnorodności stanowi wyjątkowo atrakcyjną ofertę dla szerokiego grona małopolskich odbiorców. Poprzednie edycje przedsięwzięcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem (w 2007 r. ok. 3 500 uczestników, w 2008 r. ok. 15 000 uczestników, w 2009 r. ok. 20 000 uczestników, w 2010 r. ok. 27 000 uczestników).

Koordynatorem Projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Rozwoju Gospodarczego.

Projekt realizowany jest przy współudziale 12 Partnerów:

 • Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk,
 • Uniwersytetu Jagiellońskiego,
 • Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki,
 • Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja,
 • Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica,
 • Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki,
 • Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk,
 • Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. dr Jana Sehna,
 • Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie,
 • Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu,
 • Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie,
 • Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.

W realizację programu zaangażowane są również instytucje

 • w Krakowie: Shell Polska Sp. z o.o., Centrum Wspinaczkowe Forteca,
 • w Tarnowie: Zakłady Mechaniczne „Tarnów S.A.”, I LO w Tarnowie, III LO, Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie, Komenda Miejska Policji w Tarnowie, Radio RDN Małopolska, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie.

Szczegółowy program imprezy oraz dodatkowe informacje na temat przebiegu wydarzenia na stronie internetowej www.nocnaukowcow.malopolska.pl

Głównym sponsorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest PGNiG Karpacki Oddział Obrotu Gazem Gazownia Tarnowska.

Program Małopolskiej Nocy Naukowców w Mieście Tarnowie (PDF)

Info: PWSZ w Tarnowie

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.