Polecane imprezy

Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Maciej Fortuna Quartet - koncert jazzowy w Centrum Sztuki Mościce

Maciej Fortuna Quartet - koncert jazzowy w Centrum Sztuki MościceZapraszamy na koncert jazzowy Maciej Fortuna Quartet, który odbędzie się w ramach festiwalu ArtFest 26 listopada (sobota) w Centrum Sztuki Mościce.

Początek: 19:00

Bilety (do nabycia w BWA i CSM):
- 10 zł (studencki)
- 15 zł (zwykły)

Szczegóły i informacje: Kasa CSM tel. 14 633 46 04
www.mck.tarnow.pl

Maciej Fortuna Quartet zrodził się z zapoczątkowanego w 2008 roku projektu perkusisty - Franka Parkera i trębacza Macieja Fortuny, którzy po serii koncertów zaprosili do współudziału w trasie koncertowej: pianistę - Przemysława Raminiaka i kontrabasistę - Andrzeja Święsa. Obecnie muzykiem, który często dołącza do składu, zastępując Andrzeja Święsa jest kontrabasista Piotr Lemańczyk. Połączenie znakomitego warsztatu muzyków, ich doświadczenia oraz wyrazistych osobowości zaowocowało solidną porcją energetycznego mainstream'owego jazzu na światowym poziomie, bardzo dobrze przyjętego przez wymagającą publiczność m.in. Krakowskich Zaduszek Jazzowych, Jazzu nad Sanem czy klubu Od Nowa w Toruniu. Trasa koncertowa wspierana była medialnie przez: Radiową Dwójkę, Polskie Radio PiK, Jazz Forum, Diapazon, Serpent.pl oraz O.pl Polski Portal Kultury.

Maciej Fortuna Quartet to raczej projekt eksperymentalny, niż zespół. Formuła MFQ jest wciąż otwarta, niezmienna pozostaje jedynie forma kwartetu. Jest to muzyka z najwyższej półki - współczesna odmiana jazzu silnie bazującego na improwizacji. Praca w tym projekcie polega na założonym z góry braku prób - są jedynie koncerty, po których następuje niekiedy sesja nagraniowa, w pełni improwizowana, nagrywana „na setkę". W ten sposób powstała debiutancka płyta „Lost Keys" - nagrana po jesiennej trasie w 2009 roku.

Płyta „Lost Keys" to pierwszy regularny debiut płytowy tego projektu. Zabieg z improwizowanym nagrywaniem płyty był ryzykowny, ale przyniósł znakomite rezultaty bowiem słuchając „Lost Keys" ma się wrażenie zupełnie odmienne od tego, czego oczekiwałoby się od muzyki granej ad hoc. Oprócz ogromnego ładunku energii, która wytworzyła się przy pracy na „żywym organizmie", muzyka ta jest paradoksalnie niesłychanie spójna artystycznie i emocjonalnie, przy jednoczesnym zachowaniu indywidualnych środków wyrazu. Mimo iż wychodzi pod nazwiskiem lidera, stanowi bardzo indywidualną wypowiedź każdego z artystów. Żaden z muzyków nie dominuje tu nad resztą, nie ma tu hierarchii ważności, realizacji z góry założonej wizji lidera czy kontrastów w brzmieniu spowodowanych zróżnicowanym poziomem technicznym. Koncert tego składu gwarantuje niepowtarzalność - za każdym razem bowiem wykonywany jest tak, jakby był to pierwszy jego występ. Odbiorcy czują się zatem trochę jak na próbie, uczestnicząc w poszukiwaniach muzycznych, a nie prezentacji przygotowanego z góry materiału. Efektem końcowym jest też wrażenie niezwykłego skupienia i skoncentrowanej energii, jaką daje ta muzyka. Może właśnie dzięki temu jeden z pierwszych komentarzy na myspace zespołu tuż po publikacji tytułowego „Lost Keys" brzmi po prostu: „niebezpiecznie dobre granie". Niewątpliwie potwierdzeniem wartości artystycznej płyty jest jej nominacja do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Jazz/ Debiut Fonograficzny Roku.

„Żarty na bok. Mamy tu do czynienia z czysto jazzowym nagraniem, po wysłuchaniu którego chcemy więcej i sprawdzamy kiedy to formacja Macieja Fortuny wybiera się z walizką pełną muzyki w nasze strony. Nie bez kozery album nominowany jest do tegorocznych Fryderyków w kategorii debiut fonograficzny (Roch Siciński, radioJAZZ.fm).

Materiały: Maciej Fortuna

Aktualny skład zespołu :
Maciej Fortuna - trąbka, fluegelhorn
Przemysław Raminiak - fortepian
Piotr Lemańczyk/ Andrzej Święs - kontrabas
Frank Parker - perkusja

Strona internetowa: www.myspace.com/fortunaquartet

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.