Polecane imprezy

Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Łukasz Maciejewski wśród najlepszych krytyków filmowych na świecie

Łukasz Maciejewski wśród najlepszych krytyków filmowych na świecie

Związany z Tarnowem krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski, laureat tegorocznej nagrody „Uskrzydlony”, w uznaniu zasług za prace filmoznawcze i krytycznofilmowe, został zaproszony do Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych - FIPRESCI.

„Fipresci” jest najbardziej prestiżową organizacją zrzeszającą krytyków filmowych na świecie.

Fédération Internationale de la Presse Cinématographique (Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych, FIPRESCI) stawia sobie za cel promocję kina i sztuki filmowej. „Fipresci” została stworzona w roku 1930 w Paryżu. Członkami organizacji są najbardziej opiniotwórczy krytycy na świecie.

W Polsce przedstawicielami „Fipresci” są m.in. Jerzy Płażewski, Andrzej Werner, Maria Kornatowska i Barbara Hollender. Od maja tego roku do tego prestiżowego gremium został zaproszony również Łukasz Maciejewski.

Do obowiązków krytyka „Fipresci” należy m.in. reprezentowanie kraju w obradach jury przyznających nagrody krytyki międzynarodowej na kilkudziesięciu festiwalach filmowych na świecie.

W ciągu najbliższych miesięcy Maciejewski weźmie udział w obradach jury największego festiwalu kina bałkańskiego w Durres (Albania), natomiast w lipcu będzie reprezentował polską kinematografię na festiwalu w Rzymie.

Równocześnie, na rynku księgarskim ukazała się właśnie kolejna ciekawa pozycja wydawnicza z udziałem tarnowianina.

„W stronę kina filozoficznego” (wydawnictw WAM, 2011) to antologia filmoznawczych esejów pod redakcją Urszuli Tes, zestawiająca teksty będące połączeniem filozofii, kina, antropologii i religii.

Łukasz Maciejewski napisał do tomu szkic o dokumentalnym filmie „Moment” w reżyserii Macieja Wojtyszki z udziałem m.in. księdza Józefa Tischnera, Stanisława Lema i Józefa Szajny, oraz przeprowadził wywiad z reżyserem.

Z kolei na rozpoczynającym się 6-ego czerwca XXXVI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Łukasz Maciejewski, wspólnie z Wojciechem Kałużyńskim, będzie prowadził wszystkie konferencje prasowe, weźmie także udział w reżyserowanej przez Macieja Stuhra gali finałowej.

Info, foto: UMT

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.