Polecane imprezy

Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Karaoke - Klub Balanga
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Lekcja historii w Tarnowskim Teatrze

Lekcja historii w Tarnowskim Teatrze „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall to wstrząsająca relacja na temat tragedii narodu żydowskiego skazanego w czasie II wojny światowej na masową zagładę i o grozie życia w getcie. Po blisko rocznej przerwie wraca na scenę Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego spektakl oparty na tej relacji.

Hanna Krall młoda dziennikarka przeprowadza rozmowę z Markiem Edelmanem, który w latach 1942-43 był zastępcą Komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej – podziemnej organizacji, która w warszawskim getcie na krótko stawiła okupantom zbrojny opór. Jako jedyny z przywódców ŻOB ocalał, a po wojnie stał się znanym i cenionym kardiologiem oraz działaczem społecznym w Polsce. Po trzydziestu latach od zakończenia powstania w getcie, Marek Edelman przerwał milczenie, by dać wiarygodne świadectwo prawdzie…

W Tarnowie, jak wiadomo, również istniało w czasie wojny getto. W związku z 70. rocznicą jego utworzenia, każda prezentacja spektaklu „Zdążyć przed Panem Bogiem” na Małej Scenie tarnowskiego teatru będzie dodatkowo wzbogacona o prelekcję na temat historii getta i tarnowskich Żydów. Poprowadzi ją znawca tej problematyki, Adam Bartosz – dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Z perspektywy historii, po upływie blisko 70 lat mówiąc szczerze: nie wiem, czy do młodego pokolenia w ogóle może dotrzeć to co miało wtedy miejsce w Polsce. Myślę, że ostatnim pokoleniem, które potrafi to zrozumieć, jest moje pokolenie. Nie wiem, jak o tym opowiadać, żeby można to było zrozumieć. To są tak niewyobrażalne rzeczy… Dlatego ciekaw będę reakcji młodych widzów podczas rozmowy przy okazji prezentacji spektaklu „Zdążyć przed Panem Bogiem” w tarnowskim teatrze – mówi Adam Bartosz.

W przedstawieniu, wyreżyserowanym przez Tomasza Piaseckiego, występują: w roli Marka Edelmana – Jerzy Ogrodnicki, w roli Dziennikarki – Ewa Sąsiadek. Spektakl grany jest od 25 stycznia br.

Warto zainteresować się tą propozycją, która jest nie tylko przypomnieniem niedawnej przeszłości z czasów Holokaustu, ale także oryginalną lekcją historii dla młodego pokolenia.

Info: Tarnowski Teatr

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.