Polecane imprezy

Karaoke - Klub Balanga
Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Krajobraz Podniebny - Wystawa fotografii Tomasza Pacana - Galeria TCK (11.01)

Krajobraz Podniebny - Wystawa fotografii Tomasza Pacana - Galeria TCK (11.01)W nowym 2012 roku zapraszamy do Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury na wystawę fotografii autorstwa Tomasza Pacana, „Krajobraz podniebny”, która prezentowana będzie od 12 stycznia do 11 lutego.

"Z głową w chmurach szukam siebie" - to motto wystawy i drugiego albumu fotografii pt.Krajobraz podniebny, autorstwa Tomasza Pacana. To kolejne wydawnictwo tego autora o tematyce lotniczej, która zawładnęła jego światem i zdominowała twórczość.

Samoloty od wczesnego dzieciństwa wpisały się w krąg Jego zainteresowań - pisze o twórczości Pacana, Tadeusz Czarnecki - fascynuje go nie tylko sama w sobie maszyna czy pojedynczy jej element, ale przede wszystkim umiejętności pilotów, czyniących na pokazach lotniczych niewyobrażalne akrobacje. Pacan dotyka owych nieuchwytnych sytuacji, przybliża je na wyciągnięcie ręki. Fotografuje z ziemi wybrane fragmenty pokazu (beczka, pętla, przewrót, ślizg na ogon), tworząc obrazy pełne dynamiki, niepokoju - wyjątkowo sugestywnej ekspresji. Kadr wypełnia pojedynczym obiektem lub ich grupą w ustalonym szyku (schody w prawo lub lewo, ława, kwadrat, romb czy klin). Zamyka je w prostokącie, kwadracie, panoramie - kadrze, stosownie dobranym do fotografowanej sytuacji. Eksperymentuje, odkrywa nowe możliwości. Rzeczywistość postrzega okiem filmowca, stąd panoramiczne ujęcia wyjęte niczym kadry z filmu.

"Świat postrzega w szlachetnej gamie czerni i bieli. Dostrzega w nim wytwory myśli i pracy człowieka - samoloty - które w połączeniu z prawami aerodynamiki i specjalnymi programami, tworzą wymyślne linie oraz geometryczne struktury. Zwarty szyk maszyn porusza się w określony sposób, a ponadto pozostawia ślad w przestrzeni, smugi kondensacyjne, dymy spalin oraz warkocze kolorowych dymów z urządzeń rozpylających. Jego »niebieskie pejzaże« rezygnują z koloru, przedstawiają świat sterylnie czysty, a przy tym piękny i uporządkowany." - Paweł Pierściński.

Tomasz Pacan - ur. 14 marca 1969 roku w Kielcach. Inżynier budownictwa lądowego, praktykujący w zawodzie od bez mała 15 lat. Fotograficznie realizuje się od ponad dekady. Uczestnik wielu plenerów i wystaw, autor albumów "Samoloty moje spojrzenie" (2007), "Krajobraz podniebny" (2009). Żonaty, dwóch synów.

Na wernisaż z udziałem autora zapraszamy 11 stycznia 2012 r. do Galerii TCK, o godzinie 18.00. Wystawa prezentowana będzie do 11 lutego 2012 r., od poniedziałku do soboty, w godzinach 10.00 – 18.00. Bilety w cenie 2 zł i 1 zł (ulgowy).

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.