Polecane imprezy

Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Kolędy i Pastorałki z Pienin w Tarnowskim Teatrze

Kolędy i Pastorałki z Pienin w Tarnowskim TeatrzeNa zakończenie okresu bożonarodzeniowego w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego w programie kolęd i pastorałek wystąpią: Góralski Chór „Jaworczanie” oraz Regionalny Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Juhasy” z Gimnazjum Publicznego w Szczawnicy.

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Juhasy” został założony w 1987 roku. Powstał z inicjatywy Danuty i Grzegorza Pileckich, Ewy i Stanisława Zachwiejów oraz Stanisława Czerńca. Opiekunem i patronem zespołu jest Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. Do „Juhasów” należą dzieci i młodzież ze szczawnickich szkół: podstawowej i gimnazjum. Przez 15 lat Zespół występował w wielu miastach Polski i Europy, gdzie skutecznie promował Szczawnicę i rozsławiał śpiew, tańce, muzykę i obyczaje górali pienińskich.

Piękne góralskie stroje, w których dzieci występują, zostały wykonane w oparciu o autentyczne zbiory z Białej Izby twórcy ludowego Michała Słowika-Dzwona.

Oprócz repertuaru góralskiego Zespół „Juhasy” posiada bogaty program kolęd i pastorałek, który co roku prezentuje w salach koncertowych i kościołach.

Od początku opiekunem i kierownikiem artystycznym „Juhasów” jest Ewa Zachwieja – Kierownik Szkoły Muzycznej w Szczawnicy.

Chór „Jaworczanie” powstał 2 lata temu i zrzesza mieszkańców wsi Jaworki. Opiekunem Chóru jest Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Jaworek, którego prezesem od 3 lat jest Jerzy Pal – aktor Teatru Solskiego w Tarnowie (znany m.in. z ról: Feliksa Rzepki, Hekate, Pocieszka, który również angażuje się w liczne działania społeczne). Chór ma w repertuarze pieśni regionu pienińskiego i skalnego Podhala.

Program prezentuje folklor górali pienińskich, kolędy śpiewane podczas pasterek w kościołach Podhala i w połemkowskiej cerkwi w Jaworkach. Koncert dedykowany jest Janowi Pawłowi II. Chór i zespół wydali płytę z repertuarem koncertu, która będzie do nabycia po występie.

Na tarnowskiej scenie wystąpią: soliści – Ewa Marta Zachwieja, Izabela Bryja, Mariusz Tokarczyk; muzycy – Sylwia Hryc, Tobiasz Poręba, Filip Hamerski (skrzypce), Ewa Zachwieja (piano) oraz kapela góralska w składzie: Mariusz Tokarczyk, Maciej Dziedzina, Robert Gondek i Tomasz Krzyśko. Opracowanie i aranżacja utworów: Ewa Zachwieja.

Koncert „Kolędy i pastorałki z Pienin” odbędzie się w tarnowskim teatrze 29 stycznia br. (niedziela) o godz. 18. Bilety, w cenie 12 zł, już można nabywać w kasie teatru. W dniu występu bilety będą w cenie 15 zł.

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.