Polecane imprezy

Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Karaoke - Klub Balanga
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Kino Marzenie: Pina - jednorazowa projekcja przedpremierowa [23.09]

Kino Marzenie: Pina - jednorazowa projekcja przedpremierowa [23.09]W weekend 22 - 25 września 2011 odbędą się specjalne pokazy filmu "PINA" Wima Wendersa w najlepszych salach kinowych 3D w Polsce (w ok. 40 wybranych miastach), w tym w tarnowskim Marzeniu.

Na jednorazową projekcję zapraszamy 23 września o 20:30 (przedsprzedaż biletów w cenie 20 zł. od 18.09.11).

Pina nie jest biografią zmarłej przed dwoma laty choreografki Piny Bausch. To raczej hołd złożony przez Wima Wendersa jej twórczości i hymn na cześć sztuki. W subtelnym, wyciszonym filmie niemiecki twórca staje w obronie najdelikatniejszych wartości - uczuć, piękna, szacunku dla drugiego człowieka.

Reżyser zarejestrował najważniejsze przedstawienia artystki - Święto wiosny, Vollmondi Café Müller. Poprosił członków jej zespołu o wykonanie części układów na ulicach niemieckiego Wuppertalu. W filmie niemal nie padają słowa, środkiem ekspresji tancerzy jest ciało.

Pina nauczyła mnie, że nie trzeba zalewać widzów potokami słów - mówi autor dokumentu. - Otworzyła mi oczy na to, ile można zakomunikować gestem albo poprzez stworzenie odpowiedniej przestrzeni.

Chcąc wiarygodnie oddać tę przestrzeń na ekranie, Wenders wstrzymywał się z realizacją Piny ponad 20 lat. Czekał, aż kamery pozwolą mu zrekonstruować na ekranie świat wykreowany na scenie przez Bausch. Dziś, wykorzystując technologię 3D w dokumencie, autor Nieba nad Berlinem wytycza też nowe drogi dla kina.

(Krzysztof Kwiatkowski)

Nad całością prac nad filmem czuwała niemiecka firma Pictorion Das Werk. Wykorzystano kamery Sony HDC-1500 które były zamontowane na dwóch platformach. Nagrywano w systemie HDCAM-SR z użyciem cyfrowych nagrywarek Codex. Wykonywano po kilka 60 minutowych ujęć z każdego 4 godzinnego przedstawienia na żywo w Tanztheater Wuppertal. Stefan Albertz, jeden z artystów Das Werk 3D mówi tak: Wim robił zdjęcia każdego wieczora przez kilka tygodni, więc musieliśmy sobie radzić z ogromną ilością terabajtów danych… Wykorzystaliśmy pliki JPG i OMFI z Codexa, aby edytować wszystko w Avid zanim przeniosło się to na taśmy HDCAM SR.

Wim Wenders - Właściwie Ernst Wilhelm Wenders. Jeden z najbardziej znanych reżyserów współczesnego kina niemieckiego urodził się w 1945 roku w Düsseldorfie. Studiował medycynę i filozofię. Przerwał jednak naukę i wyjechał do Paryża. Po powrocie do Niemiec podjął studia w Wyższej Szkole Filmu i Telewizji w Monachium, a od 1971 roku zajął się reżyserią i produkcją filmową. Od 1996 roku jest prezesem Europejskiej Akademii Filmowej, wykłada także na Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu. Żyje i pracuje w Berlinie oraz w Stanach Zjednoczonych. Przed Piną zrealizował dwa krótkie metraże w technologii 3D - Il Volo oraz If Buildings Could Talk.

Oficjalna strona filmu:
http://www.pina-film.de/en/

Wykaz kin, w których odbędą się przedpremierowe pokazy filmu w Polsce:
http://www.nowehoryzonty.pl/artykul.do?id=1088

Niemcy, Francja, Wielka Brytania 2011,
czas: 103 min.
reżyseria i scenariusz: Wim Wenders
zdjęcia: Hélène Louvart, Jorg Widmer
montaż: Toni Froschhammer
muzyka: Thom Hanreich

występują: Regina Advento, Malou Airaudo, Ruth Amarante, Jorge Puerta Armenta, Rainer Behr, Andrey Berezin, Damiano Ottavio Bigi, Bénédicte Billet, Aleš Čuček, Clementine Deluy, Josephine Ann Endicott, Lutz Förster, Pablo Aran Gimeno, Silvia Farias Heredía, Barbara Kaufmann, Nayoung Kim, Daphnis Kokkinos, Eddie Martinez, Dominique Mercy, Thusnelda Mercy, Ditta Miranda Jasjfi, Crostiana Morganti, Nazareth Panadero, Helena Pikon, Jean Sasportes, Franko Schmidt, Azusa Seyama, Julie Shanahan, Julie Anne Stanzak, Michael Strecker, Fernando Suels Mendoza, Tsai-Chin Yu, Aida Vainieri, Anna Wehsarg

producent: Wim Wenders, Gian-Piero Ringel, Chris Bolzli, Claudie Ossard

produkcja: Neue Road Movies, Eurowide Film Production, Zweites Deutsches Fernsehen, ZDFtheaterkanal, ARTE, Tanztheater Wuppertal, Recorded Picture Company, Pictorion_das Werk

nagrody: German Film Awards 2011 - Best Documentary
dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Info: TCK

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.