Polecane imprezy

Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Karaoke - Klub Balanga
Studencka środa- Kwazar Bowling Club

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Jan Szczepanik na znaczku pocztowym

Jan Szczepanik na znaczku pocztowym29 sierpnia Poczta Polska wprowadzi do obiegu 4 znaczki pocztowe emisji "Polacy na świecie". Na drugim, o nominale 1,95 zł, znajdzie się Jan Szczepanik oraz model kamery filmowej. Znaczek ukaże się w nakładzie 400 000 sztuk, w arkuszu 16 znaczków. Wydana zostanie również koperta FDC (pierwszego dnia obiegu), z naklejonym znaczkiem oraz graficznym przedstawieniem kamery i taśmy filmowej.


Przypomnijmy, Szczepanik rodził się w 1872 roku w Rudnikach koło Mościsk, zmarł w 1926 roku w Tarnowie. Wynalazcę rozsławił m.in. Mark Twain (napisał o nim dwa artykuły), a nazwisko Szczepanika do dziś wymieniają wszystkie fachowe encyklopedie i leksykony na świecie. "Polski Edison" był autorem 50 wynalazków. Opatentował kilkaset pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, telewizji, barwnego tkactwa. W 1897 roku opatentował telektroskop - jedno z pierwszych rozwiązań w dziedzinie telewizji monochromatycznej. W latach 1918-1925 opracował system filmu barwnego, ceniony za bliskie realizmowi oddawanie kolorów. Pracował także nad odtwarzaniem filmu dźwiękowego.

Wymyślony przez niego pancerz kuloodporny pozwolił w 1902 roku królowi hiszpańskiemu Alfonsowi XIII wyjść cało z zamachu. Kareta władcy wybita była zaprojektowaną przez galicyjskiego wynalazcę tkaniną. Rzucona przez zamachowców bomba nie wyrządziła więc królowi żadnej szkody.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.kzp.pl w zakładce „Wkrótce w obiegu”.

http://www.poczta-polska.pl/znaczki/pl/index.php

Info: UMT

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.