Polecane imprezy

Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Jan Lebenstein - Wystawa - Pałacyk Strzelecki

Jan Lebenstein - Wystawa - Pałacyk StrzeleckiBWA Galeria Miejska w Tarnowie i Robert Wardzała poseł na Sejm RP zapraszają na unikalną wystawę:

Jan Lebenstein
24.03 - 07.04.2013
Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1, wstęp wolny

Wystawa prezentuje prace z przełomu lat 50. i 60. XX wieku, z motywami najbardziej charakterystycznymi dla twórczości artysty, oraz film biograficzny z udziałem Jana Lebensteina (reż. Elżbieta Sitek, TVP Wrocław 1993).
Wystawa czynna: wtorek-piątek 11-18, sobota-niedziela 12-18, z wyłączeniem dni świątecznych i piątku 5.04.2013

Sądy o jego obrazach będą się zmieniać, ale (…) wiadomo, że stworzył swój własny, niepowtarzalny język i że wystarczy widzieć choćby z daleka jedno z jego płócien, żeby powiedzieć: to Lebenstein. (…) Kiedy nie było Lebensteina, brakowało sztuce polskiej i międzynarodowej tego właśnie jednego akcentu, który dzięki niemu teraz istnieje.
Czesław Miłosz

Jan Lebenstein (ur. 1930 w Brześciu Litewskim, zm. 1999 w Krakowie) wybitny polski malarz i grafik, Uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając doń elementy surrealistyczne i abstrakcyjne. Zilustrował m.in. Folwark zwierzęcy George'a Orwella i kilka ksiąg biblijnych (Księgi Genesis, Księga Hioba, Apokalipsa św. Jana. Tworzył pejzaże miejskie, poetyckie transpozycje figury ludzkiej, pełne ekspresji kompozycje fantastyczno-symboliczne o motywach zwierzęcych.

Studiował malarstwo w warszawskiej ASP (1948-54) pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. Zadebiutował podczas Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale (1955), która uchodzi za przełomową w sztuce polskiej po II wojnie światowej.

W roku 1956 Lebenstein związał się z niezależnym Teatrem na Tarczyńskiej, prowadzonym we własnym warszawskim mieszkaniu przez Mirona Białoszewskiego. Lebenstein miał na Tarczyńskiej pierwszą wystawę indywidualną. Tworzył w tym czasie Figury kreślone, następnie Figury hieratyczne i wreszcie Figury osiowe. Były to kompozycje (rysunkowe i malarskie) z umieszczonymi centralnie, wertykalnymi sylwetami skrajnie uproszczonych (w wersji rysunkowej niekiedy przypominających owadzie stwory) postaci ludzkich, najczęściej kobiecych.

Od 1959 roku mieszkał we Francji, w 1971 roku przyjął francuskie obywatelstwo. Żył trochę na uboczu paryskiego tygla artystycznego. Czuł się bardziej związany ze środowiskiem polskiej emigracji (kręgiem Instytutu Literackiego, paryskiej „Kultury", redakcją „Zeszytów Literackich"), niż europejskim czy światowym, chociaż jego sztuka budziła zainteresowanie autorów tak opiniotwórczych, jak Jean Cassou, Raymond Cogniat, Mary McCarthy, Michel Ragon. Lebenstein jednak, pomimo sukcesu, jaki odniósł, czuł się zawsze artystą osobnym, niezależnym. W 1992 roku odbyła się największa wystawa jego prac w Polsce – w warszawskiej Zachęcie. W 1998 roku w uznaniu wybitnych osiągnięć w pracy artystycznej, za zasługi dla kultury polskiej został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Natchnienie dla wyobraźni artysty stanowiły głównie wielkie teksty kultury. Uważał, że droga do nowoczesności wiedzie poprzez przetwarzanie tradycji. Fascynowały go, jak sam mówił, podziemia Luwru, gdzie oglądał relikty archaicznych cywilizacji: sumeryjskiej, babilońskiej. Inspirowały go starożytne mitologie (m.in. asyryjska, babilońska, egipska, grecka), a także Biblia. Pod wpływem tych impulsów konsekwentnie kształtował sztukę odzwierciedlającą apokaliptyczną wizję świata. Centralne miejsce zajmowała w niej jego własna „lekcja zoologii" - wersja mitu o pochodzeniu i animalistycznej naturze człowieka (Leçon de Zoologie, 1972). Podkreślał zwłaszcza biologiczno-fizjologiczne uwarunkowanie ludzkiej zmysłowości.

Odczytywał kulturowe archetypy, zwracając główną uwagę na wątki i aspekty erotyczne i tanatologiczne. „Ludzką faunę", dziwaczne stwory o ledwie czytelnej „ludzkiej proweniencji", karykaturalne, jakby przedewolucyjne wcielenia przedstawicieli zaginionych, archaicznych plemion, poddane ciśnieniu nieokiełznanych namiętności, przedstawiał przede wszystkim w intrygujących pracach powstałych po roku 1960. Równolegle tworzył serię obrazów ukazujących „prehistoryczne" zwierzęta, imaginacyjne „kręgowce". Powstał w ten sposób rodzaj bogatego barokowego bestiarium, zasobnika, nieledwie wzornika, z którego artysta czerpał następnie bezpośrednie inspiracje dla swoich późniejszych dzieł. Kompozycje te, jakby pieczołowicie, mozolnie formowane, nieomal rzeźbione, w ciastowatej, pomarszczonej farbie, promieniują nadzwyczajnym bogactwem wyrafinowanych efektów pikturalnych.
Małgorzata Kitowska-Łysiak / www.culture.pl


Oprowadzania po wystawie i zajęcia dla grup szkolnych po wcześniejszym umówieniu: biuro@gm.tarnow.pl, 146888820.

Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie
Instytucja Kultury Miasta Tarnowa
Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4, 33-100 Tarnów, t/f. +48 146888820, e-mail: biuro@gm.tarnow.pl
www.gm.tarnow.pl
www.kultura.tarnow.pl

Mecenas BWA: Karpacka Spółka Gazownictwa
Partner: Grupa Azoty

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.