Polecane imprezy

Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

IV Fabularna Gra Miejska - Tarnów '46

IV Fabularna Gra Miejska - Tarnów '4627 października, odbędzie się fabularna gra miejska w realiach Tarnowa niedługo po wyparciu wojsk niemieckich. Gracze wcielają się w rolę członków podziemia antykomunistycznego bądź funkcjonariuszy wprowadzających nowy ustrój.

Rejestracja (do 22 października):
http://www.t46.pl/rejestracja/

 

WPROWADZENIE DO GRY
Zgrzyt klucza w żelaznym zamku. Przekręcony nagłym ruchem przeszył złowrogą ciszę. Ten zdecydowany gest mógłby charakteryzować silną, męską rękę. Nic bardziej mylnego. Dłoń z nadzieją na wolność należała do kobiety. Była nią Antonina Niemczurówna, strażniczka w tarnowskim więzieniu. Wyszeptała przez zaciśnięte zęby: „Już czas. Wychodzimy”. Tej nocy, owe wyczekiwane przez wielu słowa, zostały powtórzone jedenaście razy. Tyle bowiem więziennych cel zostało otwartych. W drugiej z kolei znajdował się Bolesław Pronobis. Przejął dowództwo nad uwolnioną grupą, liczącą łącznie 35 osób. Jego komendy i gesty zdradzały wojskowego. Uciekinierom udało się obezwładnić kilku strażników, zerwać kabel telefoniczny i zabrać z dyżurki dziesięć karabinów. Ciepłe, letnie powietrze mile zaskoczyło Pronobisa, gdy już wyszedł z budynku. To było jego pierwsze wrażenie. Przecież przez kilka ostatnich tygodni oddychał zatęchłym smrodem niemytych ciał. Ten lipcowy zefirek miał symboliczny wymiar: oznaczał wolność.

Ucieczka z tarnowskiego więzienia wydarzyła się naprawdę. W nocy z 1 na 2 lipca
1945 roku. Objęła w większości żołnierzy podziemia niepodległościowego, wcześniej, ale także później, na różny sposób walczących z tzw. władzą ludową. Poprzez postać Bolesława Pronobisa prześledzimy losy grupy, która skoncentrowała się wokół niego. Był to oddział o kryptonimie „Huragan”, ukrywający się na dogodnym terenie Pogórza Ciężkowickiego. A sam Pronobis? Iście sensacyjna postać. Żołnierz w stopniu kaprala, przez wiele lat elektromonter w Zakładach Azotowych. Uczestniczył w akcji „Burza”, walcząc w słynnym batalionie „Barbara”. Ucieczka z tarnowskiego więzienia nie była jego jedyną! Do tego niejeden raz wymykał się obławom przygotowanym przez UB i WP. W międzyczasie przeprowadzał akcje wymierzone w zwolenników nowego, stalinowskiego porządku.

Wokół postaci Pronobisa zbudowana została tegoroczna edycja gry miejskiej „Tarnów’46”. Otrzymała ona tytuł: „Rozegrać Pronobisa”. To, jak się potoczą jego dalsze losy, począwszy od chwili ucieczki z więzienia, zależy od uczestników gry. Sama fabuła została umiejscowiona w realiach 1945 roku i możliwie jak najwierniej odzwierciedla dylematy, przed którymi stanął oddział „Huragan”. Z jednej strony deptał mu po piętach tarnowski Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, nie stroniący od najbardziej brutalnych metod. Wściekłość jego śledczych podsycił fakt likwidacji przez grupę Pronobisa dwóch młodych funkcjonariuszy: Andrzeja Noraka i Stanisława Pomykały, wysłanych w okolice Ryglic z zadaniem rozpoznania terenu. Z drugiej strony oddział „Huragan” był elementem wewnętrznej rozgrywki w ramach podziemia niepodległościowego. „Rozegrać Pronobisa” próbowały dwa czołowe ugrupowania: Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” (WiN) oraz Narodowe Siły Zbrojne (NSZ). Łączył je wspólny cel walki o suwerenną Polskę, uwolnionej od widma stalinizacji i zależności od ZSRR. Różniły przeszłość, zaplecze polityczne i metody działania. Także sama grupa Pronobisa rozrywana była przez silne indywidualności jej członków. Ponadto nie wszystkim w niej można było ufać. Doskonale zdawał sobie z tego sprawę sam dowódca, któremu coraz częściej przemykała przez głowę myśl ucieczki na, bezpieczniejsze wówczas i nie tak zinfiltrowane przez bezpiekę, Ziemie Odzyskane.

Kierunek, w którym potoczą się losy oddziału „Huragan” i samego Bolesława Pronobisa, jest tak różnorodny i złożony, że nie sposób go przewidzieć. I to jest największym atutem „Tarnowa’46”. I to gwarantuje znakomitą zabawę, a przez nią dotarcie do konkretnej wiedzy. Za nią z kolei kryje się pamięć współczesnych Polaków o bohaterskich Żołnierzach Wyklętych, która dzisiaj im się szczególnie należy.

Autor: Wojciech Sypek

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.