Polecane imprezy

Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Festiwal "Talia Korzenie" - Tarnowski Teatr

Festiwal Talia Korzenie - Tarnowski TeatrTalia Korzenie” to projekt Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego, realizowany we współpracy z Małopolskim Centrum KulturySokół” w Nowym Sączu, którego założeniem jest zwiększenie aktywności twórczej i zainteresowania kulturą ludową poprzez zaangażowanie amatorskich grup artystycznych o charakterze regionalnym, a także wykonawców indywidualnych do wspólnej realizacji widowiska z udziałem artystów zawodowych.

U podstaw projektu leży przeświadczenie, że dziedzictwo kulturowe Małopolski to ogromna, budowana przez wieki przestrzeń duchowa i materialna, do której każda z kilkunastu zamieszkałych tu grup etnicznych wniosła cząstkę siebie. To nie tylko sposób budowania domów, zdobnictwo, strój, obyczaj, muzyka i taniec, ale także przywiązanie do wiary ojców, sposób wychowania i zaszczepiania młodemu pokoleniu hierarchii wartości moralnych.

Czasy współczesne zacierają różnice w codziennym życiu mieszkańców poszczególnych regionów. Ale ludzie poszukują swojej tożsamości, swojej odrębności, swojego miejsca w przestrzeni kulturowej. Wyrazem tych poszukiwań są licznie działające na tym terenie zespoły regionalne, ludowe grupy śpiewacze, zespoły teatralne o charakterze obrzędowym, kontynuatorzy tradycyjnych rzemiosł ludowych, rzeźbiarze, malarze, twórcy tradycyjnej plastyki obrzędowej i inni.

Tego ogromnego potencjału nie można utracić. Należy stworzyć warunki, aby mógł się rozwijać, pomnażać i inspirować do działania. Temu właśnie służy projekt „Talia Korzenie”.
Projekt rozłożony jest na kilka etapów roku 2011, 2012 i 2013.

Etap I – selekcja grup i indywidualnych wykonawców podczas przeglądów i konkursów o zasięgu regionalnym, realizowanych w miesiącach styczeń – wrzesień 2011. 8 najlepszych zespołów i indywidualnych wykonawców zostanie zakwalifikowanych do udziału w Festiwalu „Talia Korzenie”, który odbędzie się w dniach 1-2 grudnia br. Jury Festiwalu dokona wyboru 2 zespołów i/lub indywidualnych wykonawców do udziału we wspólnej produkcji końcowej.

Etap II – rok 2013: realizacja wspólnej produkcji końcowej – widowiska teatralnego, w którym wystąpią 4 zespoły lub /i indywidualni wykonawcy – laureaci dwóch edycji Festiwalu „Talia Korzenie z roku” 2011 i 2012. Założono, że łącznie we wspólnej produkcji wystąpi ok. 40 wykonawców-amatorów.

Najbliższy etap Festiwalu odbędzie się w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu (ul. Długosza 3, Sala im. L. Lipińskiego) 1-2 grudnia 2011, w godz. 10-14. Wystąpią: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Podegrodzie” z Podegrodzia (w widowisku „Powrót parobków z jarmaku godniego”), Zespół Folklorystyczny „Otfinowianie” z Otfinowa (w widowisku „Umar Maciej”), Koło Gospodyń Wiejskich z Lubnia (w scence obyczajowej „Zepsuto jarzmica skąpego swoka”), Teatr Ludowy „Tradycja” z Okleśnej (w spektaklu „Kręć się, kręć, wrzeciono…”), Zespół Regionalny „Dolina Popradu” z Piwnicznej Zdroju (w widowisku „Święty Scepon u Łazinóf”), Amatorski Zespół Teatralny „Niecieczanie” z Niecieczy (w spektaklu „Dzielny wojak”), Koło Gospodyń Wiejskich z Marcinkowic (w scence obyczajowej „Zmówiny”) oraz Zespół Regionalny „Spod Kicek” z Mordarki (w widowisku „Zapusty”). Wstęp na festiwalowe prezentacje – bezpłatny.

Projekt „Cztery Talie Roku”, w ramach którego odbywa się Festiwal TALIA KORZENIE jest w połowie dofinansowany ze środków europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz budżetu Gminy Miasta Tarnowa.

Info: Tarnowski Teatr

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.