Polecane imprezy

Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Estetyka Destrukcji - Wernisaż wystawy fotografii Pawła Młodkowskiego

Estetyka DestrukcjiW lutym przygotowaliśmy dla Państwa kolejna dawkę przeżyć estetycznych, które tym razem zafunduję nam wystawa fotografii Pawła Młodkowskiego, zatytułowana „Estetyka destrukcji”. Na wernisaż z udziałem autora zapraszamy 2 lutego o godzinie 18.00 do Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury.

Na wystawie będzie można obejrzeć zestaw 30 fotografii wykonanych z paralotni, na wysokości od 100 do 500 m. Abstrakcyjne obrazy, pokazując świat z innej perspektywy, świadczą o tym, że z chaosu może wyłonić się piękno. Właśnie ono uchwycone przez autora i zakomponowane w kwadracie jest przedmiotem tej ekspozycji. Przy każdym ze zdjęć, gdy przystaniemy, w pierwszym momencie uderzy nas klarowna, interesująca i trafna kompozycja, a po chwili zaczniemy analizować jego treść. Bo, co właściwie uchwycone jest na danej fotografii, niekiedy nie jest łatwo zgadnąć. Niemniej warto przystanąć i wpatrzyć się, poznać zupełnie inną stronę naszej „szarej” rzeczywistości.

„Celem projektu "Estetyka destrukcji" jest sfotografowanie miejsc zdegradowanych działalnością człowieka lub sił przyrody. Skupiłem się całkowicie na aspekcie estetycznym pomijając walor poznawczy dlatego w większości fotografie mają charakter abstrakcyjny.
W przedstawionym zbiorze można wyróżnić dwa typy fotografii: 
- skoncentrowane na rytmie, fakturze i kolorze,
- wybrane ze względu na formę, w której dopatruję się podobieństwa do otaczającej nas rzeczywistości. Widzę tam np. drzewo, konia, dinozaura, diabelski zaprzęg, wieloryba...”
„Bohaterami" zdjęć są: kopalnie odkrywkowe, składowiska popiołów z elektrociepłowni, zbiorniki technologiczne, jezioro zakwitłe sinicami, dno tego jeziora ze stojącym na nim ornitologiem, składowisko drewna przy fabryce płyt wiórowych, pola ze zbożami wyległymi od wiatrów i deszczy, połamany pod naporem śniegu i lodu las, topniejące lody na stawach rybnych, składowisko ziemi powstałe przy budowie autostrady, zalane pola, hałda przemysłowa, kamieniołom, oczko wodne powstałe z wyrobiska na torfowisku.”
Paweł Młodkowski

„Paweł Młodkowski w swoim najnowszym cyklu fotograficznym, zatytułowanym „Estetyka destrukcji”, stawia przewrotne pytanie - czy niszczenie może być procesem twórczym? Odpowiedzi na to pytanie szukał latając nad różnymi częściami kraju i - wbrew pozorom - odpowiedź ta wydaje się być twierdząca. Świat oglądany z lotu ptaka, nawet jeśli są to kopalnie odkrywkowe, zbiorniki odpadów czy kamieniołomy, na zdjęciach Pawła cechuje się niespodziewanie wyrafinowaną estetyką. Topniejące tafle lodu na jeziorach, zboża na polach zniszczone przez deszcz i wiatr, lasy połamane pod naporem śniegu - wszystkie te obrazy, ze swoją niezwykłą fakturą i kolorystyką, odkrywają nieoczekiwane piękno. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy destrukcja jest wynikiem działania człowieka, czy efektem wywołanym przez siły przyrody.”
Sławomir Tobis

Paweł Młodkowski, urodził się w 1975 roku. Jest absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Fotograf i pilot paralotniowy, właściciel firmy Locolot, specjalizujący się w fotografii lotniczej. Nagradzany i wyróżniany w polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych m.in.: trzykrotnie w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska (2006, 2007 - wyróżnienia; 2008 Grand Prix), zdobywca złotego i dwóch srebrnych medali oraz kilku wyróżnień w International Photography Awards (2008, 2010), dwukrotnie nominowany w Sony World Photography Awards (2008, 2010).

W 2008 zaproszony przez Nikon Polska do udziału w projekcie Nikony Fotografii. Obok zrealizowanego projektu „Estetyka destrukcji”, od kilku lat pracuje nad projektem "Pola z duszą". Oba to otwarte cykle fotograficzne pokazujące w abstrakcyjnych obrazach Polskę widzianą z lotu ptaka.

Wystawa prezentowana jest w Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury, Rynek 5 w Tarnowie, od 3 do 26 lutego 2011. Czynna od poniedziałku do soboty, w godzinach 10.00 – 18.00. Bilety w cenie 2 zł i 1 zł (ulgowy).

Info: TCK

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.