Polecane imprezy

Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Cinemarzenie: w listopadzie polska klasyka lat 50 i 60

Cinemarzenie: w listopadzie polska klasyka lat 50 i 60Listopad uchodzi za najbardziej depresyjny z jesiennych miesięcy. Stopniowo złocisto-czerwone kolory liści tracą swoje nasycenie, natura wchodzi w fazę nagości, przygotowań do zimy. Robi się ponuro, pusto i mgliście.

Cinemarzenie także uległo tej melancholii otoczenia. Z odmętów historii wyławiamy największe perły polskiej kinematografii, filmy uchodzące dziś za kultowe, z nostalgią i wzruszeniem wciąż oglądane. Przywołamy wybitne osiągnięcia nurtu Polskiej Szkoły Filmowej, która była honorowana nie tylko w kraju, ale i na zagranicznych festiwalach, zwłaszcza w Wenecji. Lata 1955-1965 uchodzą za złoty okres w polskim kinie.

Był to czas narodzin wielkiej gwiazdy filmowej, aktora o niebywałym talencie i charyzmie, szalenie fotogenicznego. Mowa tu o Zbyszku Cybulskim, od imienia którego swoją nazwę wzięła jedna z najbardziej prestiżowych nagród aktorskich. Filmy pokazywane w nowej triadzie oczywiście nie będą pozbawione jego udziału.

Startujemy 6 XI o zmienionej porze – o godzinie 16.00 – filmem Andrzeja Wajdy „Popiół i diament”, który wprowadzi nas w powojenny nastrój chaosu, budowania świata na nowo. Obok wątku politycznego, pojawi się też zalążek płomiennego romansu Maćka Chełmickiego (w niezapomnianej roli – Zbyszek Cybulski) z barmanką Krystyną (Ewa Krzyżewska). Będzie to okazja do reinterpretacji polskiej przeszłości. Poetyckie obrazy obfitują w pięknie wizualnie metafory. Nie sposób przejść obok nich obojętnie.

13 XI czeka nas konfrontacja z kameralnym dramatem Jerzego Kawalerowicza „Pociąg”. Jest to historia przypadkowego spotkania dwojga ludzi – Marty (kobiety z przeszłością) z lekarzem (mężczyzną po traumatycznych przejściach). Początkową nieufność stopniowo topi intymna rozmowa i wzajemne poznanie. Mimo że akcja filmu rozgrywa się w zamkniętym wnętrzu przedziałów, ma się wrażenie ciągłego wychodzenia na świat, obejmowania wszystkich jego najbardziej drażliwych problemów. Już pierwsze minuty (improwizacja wokalna Wandy Warskiej o aksamitnym, jazzowym głosie) dają do zrozumienia, że przed nami wielkie i wspaniale dzieło.

20 XI przypomnimy sobie debiut reżyserski niedawno zmarłego Janusza Morgensterna „Do widzenia, do jutra”. Tłem całej opowieści jest gęsta i szalona atmosfera gdańskiego kabaretu „Bim-Bom”, powołanego do życia przez Zbyszka Cybulskiego. Realność początku lat 60.-tych miesza się z fikcją filmową. Do dziś to kino ma w sobie młodzieńczą energię. Warto się o tym przekonać.

Na prelekcje, projekcje i dyskusje zaprasza Tarnowskie Centrum Kultury oraz Asia Chludzińska.

Bilety w cenie 9 zł. Seanse odbywają się kinie Marzenie o godz. 16:00.

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.