Polecane imprezy

Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Karaoke - Klub Balanga
Studencka środa- Kwazar Bowling Club

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Cinemarzenie: Tokijska opowieść [22.05] Kino Marzenie

Cinemarzenie: Tokijska opowieśćPo krótkiej przerwie cykl Cinemarzenie będzie miał swoją reaktywację. Tym razem filmowe spotkania upłyną pod znakiem kina azjatyckiego. Oczywiście trzy kolejne pokazy nie stworzą pełnego i wyczerpującego obrazu dalekowschodniej kinematografii, ale na pewno będą ciekawą próbą wstępnego zapoznania się z jej odmienną (od europejskiej) estetyką i jakością.

Na pierwszy ogień proponujemy klasyka kina japońskiego – „Tokijską opowieść” Yasujiro Ozu z 1953 roku. Był to twórca bezkompromisowy, jedno z czołowych nazwisk filmowego modernizmu, autor nietypowego sposobu prezentacji świata przedstawionego. To właśnie Ozu wprowadził do narracji filmowej spojrzenie z perspektywy osoby siedzącej, co miało być bezpośrednim przełożeniem pozycji kontemplującej w filozofii buddyzmu zen.

Jak pisali ówcześni krytycy „czas w filmach Ozu odmierzają nie zdarzenia, ale wewnętrzne przeżycia bohaterów, decyduje czas psychologiczny, a nie zegarek.” Do fascynacji tym introspektywnym kinem przyznają się twórcy światowego formatu, którzy za chwilę znajdą się na liście klasyków, o ile już tam nie figurują: Wim Wenders, Paul Auster czy Jim Jarmusch. Niedzielne spotkania będzie wyjątkową okazją do bliższego wglądu w japońską kulturę przez pryzmat kina Ozu.

Projekcja filmu: niedziela 22 maja, Kino Marzenie - godz. 15:00, bilet 9 zł

Opis filmu:
Dwoje mieszkających na prowincji starych ludzi wyrusza do Tokio, by odwiedzić swoje dzieci. Spotyka ich jednak rozczarowanie, ponieważ zapracowani młodzi ludzie nie mają czasu, by zająć się nimi. Za ich namową rodzice wyjeżdżają do uzdrowiska Atami, ale czują się tam źle i postanawiają wrócić do Tokio. Tu matka spędza noc u owdowiałej podczas wojny synowej, zaś ojciec upija się.

Wizyta u kolejnej córki, w Osace, kończy się tragicznie - matka po krótkiej chorobie umiera. Ojciec ze stoickim spokojem przyjmuje swój los. Jego postawa znajduje zrozumienie tylko u synowej...
Jak uznała ówczesna krytyka, temat przepaści dzielącej starą i młodą generację zyskał w Tokijskiej opowieści dojrzałość i pełnię.

Utrzymana w powolnym rytmie narracja podporządkowana jest psychice bohaterów, ich doznaniom i uczuciom, wprowadzając ton zadumy nad losem bohaterów i łagodnej wyrozumiałości wobec postaw ludzi. Mistrzowsko zagrany film o bolesności przemijania jest jednym z najciekawszych dokonań mistrza japońskiego kina, który niestety nie jest reżyserem tak znanym jak na to zasługuje jego twórczość.

reżyseria: Yasujiro Ozu
scenariusz: Yasujiro Ozu, Kôgo Noda
premiera: 29 października 2010 (Polska), 3 listopada 1953 (Świat)
produkcja: Japoniagatunek: Dramat
czas: 136 min.

Źródło: TCK

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.