Polecane imprezy

Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

Afryka Nowaka w Tarnowie

Afryka Nowaka w TarnowieZapraszamy Państwa na wyjątkowy wernisaż wystawy fotografii Kazimierza Nowaka i projektu Afryka Nowaka, po Poznaniu, Szczecinie i Lesznie nareszcie zawita w progi tarnowskiego Dworca PKP. Na wystawie obejrzymy dziesiątki fascynujących zdjęć przedstawiających niesamowite dokonania tego prekursora rowerowego podróżowania, który  w dwa lata, pokonał prawie 40000 km przez Afrykę, oraz fotografie ze sztafety

Kazimierz Nowak podróżnik, reporter, fotograf. W latach 1931 – 1936 samotnie przemierzył Afrykę trasą z Trypolisu na Przylądek igielny i z powrotem na północ, do Algieru. Podróżował przede wszystkim rowerem ale także pieszo, konno, czółnem i na wielbłądzie. Poznawał Afrykę z bliska i naprawdę, odważnie przełamując schematy i stereotypy właściwe czasom kolonialnym.

O kulturze i przyrodzie Afryki pisał z niezwykłą wrażliwością i pasją, zaś na swoich zdjęciach dokumentował codzienne życie rdzennych mieszkańców kontynentu, oddając im należny szacunek. Nikt przed nim nie fotografował Afryki w ten sposób.

Afryka Nowaka (2009 – 2012)

Prawie 80 lat po Nowaku jego śladami ruszyła do Afryki sztafetowa wyprawa, której uczestników połączyła wspólna fascynacja postacią i wyczynem wielkiego podróżnika oraz książką: „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”, w której zebrane zostały relacje i reportaże Nowaka z podróży. W tym bezprecedensowym przedsięwzięciu wzięła udział ponad setka osób z całej Polski, ale również z zagranicy. Przez ponad dwa lata uczestnicy sztafety co kilka tygodni zmieniali się na afrykańskiej trasie, którą przemierzył Nowak, poruszając się tymi samymi co on środkami lokomocji i starając się dotrzeć w te same miejsca, szukając śladów jego podróży oraz zaznaczając jej szlak pamiątkowymi tablicami.

W trakcie wyprawy nie brakowało wzruszających momentów, z których najbardziej niesamowite to trzy spotkania z ludźmi osobiście pamiętającymi bogatego podróżnika z Polski, który w niespotykany sposób przemierzał Afrykę w czasach ich dzieciństwa.

„Afryka Nowaka” rozpoczęła się 4 listopada 2009 roku w Boruszynie, dokładnie w tym samym miejscu, z którego równo 78 lat wcześniej Kazimierz Nowak wyruszył do Afryki. Skończyła się 11 stycznia 2012 roku w 115. rocznicę urodzin podróżnika, na Dworcu PKP w Poznaniu, dokąd Nowak po 5 latach wędrówki dotarł w końcu pociągiem z Paryża początkiem zimy 1936 roku.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 25 lutego 2012 roku o godzinie 18.00 w budynku Dworca Głównego w Tarnowie. Następnie wszystkich zgromadzonych fascynatów Afryki Nowaka, zapraszamy na spotkanie z przybyłymi, specjalnie na tę okoliczność, uczestnikami sztafety (Zbyszkiem Gałęzą, Elizą Czyżewską i Norbertem Skrzyńskim), które odbędzie się w salach Galerii Sztuki BWA. Wystawa współorganizowana jest z Dworcem Polskim Galerią OPEN do Sali wystawienniczej BWA znajdującej się również w budynku Tarnowskiego Dworca.

Więcej informacji:
http://afrykanowaka.pl/

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.