Polecane imprezy

Karaoke - Klub Balanga
Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

76. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz

76. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz

14 czerwca 2016 r. obchodzić będziemy 76. rocznicę pierwszego transportu Polaków do tworzonego na terenach okupowanej Polski niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dzień 14 czerwca, decyzją Sejmu RP, jest Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Wydarzenia upamiętniające rocznicę odbędą się 13 i 14 czerwca w Tarnowie, Oświęcimiu i Harmężach.

Główne uroczystości w Tarnowie będą miały miejsce 13 czerwca 2016 r. o godzinie 13.00 przy Pomniku Pamięci I Transportu Więźniów do KL Auschwitz. Wcześniej, o godzinie 11.00, w Sali Lustrzanej przy ul. Wałowej 10 zorganizowana zostanie sesja naukowa dla uczniów tarnowskich szkół oraz mieszkańców Tarnowa. W trakcie sesji prelekcje wygłoszą: Ryszard Lis - prezes tarnowskiego oddziału Towarzystwa Opieki Nad Oświęcimiem, ks. dr Ryszard Banach – wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Andrzej Kacorzyk – dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Organizatorem obchodów w Tarnowie jest Prezydent Miasta Roman Ciepiela wraz z tarnowskim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem,  a w Oświęcimiu - Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także 8-osobowa grupa obywateli polskich narodowości żydowskiej. Otrzymali oni numery od 31 do 758 i umieszczono ich na okres kwarantanny w budynkach dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego, nieopodal terenu dzisiejszego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (dziś znajduje się tam Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witolda Pileckiego).

Pierwsze obozowe numery otrzymali przybyli wcześniej do Auschwitz niemieccy więźniowie kryminalni przeniesieni przez Niemców z obozu w Sachsenhausen, którzy objęli stanowiska kapo.

Z 728 więźniów deportowanych 14 czerwca 1940 r. z Tarnowa do KL Auschwitz wojnę przeżyło 298, zginęło 272, a w przypadku 158 los jest nieznany.

alt

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.