Polecane imprezy

Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

71 lat temu w Pierwszym Transporcie

71 lat temu w Pierwszym Transporcie Mija 71 rocznica jednego z najtragiczniejszych i najsmutniejszych wydarzeń XX wieku. To tutaj, w Tarnowie, pierwszym transportem polskich więźniów do obozu KL Auschwitz, rozpoczęła się tragiczna historia obozów koncentracyjnych. Miasto pamięta o tym wydarzeniu, rokrocznie, Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem organizuje rocznicowe uroczystości.14 czerwca 1940 roku 728 więźniów na tarnowskim dworcu zmuszono do stłoczenia się w towarowych wagonach, które ruszyły później w kierunku Oświęcimia. Wśród wywiezionych więźniów było wielu wybitnych tarnowian. Wystarczy wspomnieć chociażby Tadeusza Kołodzieja, wiceprezydenta Tarnowa wybranego w 1934 roku, Zdzisława Simce – geografa, nauczyciela i autora pierwszego przewodnika po naszym mieście pt. „Tarnów i jego okolice”, czy Stefana Syrka – pochodzącego z Tarnowa wybitnego żołnierza I Kompanii Kadrowej.

Podczas postoju na dworcu w Krakowie, wiezieni do Auschwitz więźniowie usłyszeli nadawany przez megafony komunikat o kapitulacji Paryża. Wiadomość ta miała załamać jadących do obozu więźniów. Stało się jednak inaczej – chęć życia zwyciężyła załamanie i zobojętnienie, wielu przetrwało. Życie wygrało ze śmiercią – mówił podczas uroczystości głównych pod Pomnikiem Pierwszego Transportu prezydent Ryszard Ścigała.

Info: UMT

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.