Polecane imprezy

Studencka środa- Kwazar Bowling Club
Ostra PROMOCJA - McDoner Kebab
Karaoke - Klub Balanga

KALENDARZ IMPREZ

<<  Pazdziernik 2016  >>
PnWtSrCzPtSbNd
       2
      

XVIII Międzynarodowy Turniej Rycerski - Dębno 2013

XVIII Międzynarodowy Turniej Rycerski - Dębno 2013Zapraszamy do zamku w Dębnie, na XVIII Międzynarodowy Turniej Rycerski o Złoty Warkocz Tarłówny. W turnieju tradycyjnie weźmie udział ok. 300 rycerzy konnych oraz pieszych. To barwne ciekawe widowisko, jest również wspaniałą lekcją historii oglądanej na żywo.

W PROGRAMIE:
Walki rycerskie, pokazy konne, musztra, żonglowanie chorągwiami, prezentacja artylerii, pokazy dawnych tańców, obozowisko rycerskie, teatr ognia, turniej indywidualny "O Złoty Warkocz Tarłówny", turniej drużynowy, pokazy zapasów średniowiecznych, bitwa z udziałem wszystkich wojsk, artylerii, konnicy, teatr ognia, pokaz sztucznych ogni.
 

Turniej Rycerski w Dębnie 2013
22 września (niedziela) godz. 13:00 - 20:00

Bilety:
- 8 zł normalny
- 4 zł ulgowy
- 0 zł dzieci do lat 7
- 4 zł bilet do zamku
 

We wrześniu (3. lub. 4. niedziela miesiąca) w międzynarodowym Turnieju Rycerskim na Zamku w Dębnie uczestniczy średnio blisko 20 tysięcy ludzi, dzięki czemu to jedna z największych imprez plenerowych w kraju.

Rycerstwo z kraju i z zagranicy w lśniących zbrojach i w pełnym rynsztunku bojowym, pokazy kaskaderskie, bitwy, turniej łuczniczy i armatnie salwy, a w finale fajerwerki – to tylko część atrakcji, jakie od 1995 roku czekają na widownię w całego kraju.

Turniej przygotowywany wspólnie przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Dębińskie Centrum Kultury doceniają nie tylko widzowie. Walory imprezy podkreślono szczególnie w 2006 roku, kiedy to turniej został uznany najciekawszym wydarzeniem kulturalnym w Małopolsce i otrzymał I miejsce w konkursie „WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI”.

Naturalne otoczenie pięknego zamku w Dębnie powoduje, że turniej nabiera charakteru wielkiego historycznego widowiska. Główną areną pokazów jest fosa zamkowa, gdzie dzięki doskonałej widoczności i rozległemu terenowi mogą zaprezentować się różne formacje zbrojnych i jazdy. Na dębiński turniej przyjeżdża rycerstwo z całego kraju oraz zagraniczne bractwa rycerskie. Na placu boju staje zwykle kilkuset zbrojnych wojów, konnica i artyleria. Wszystkie pokazy walk, sceny bitewne, zwyczaje rycerskie i dworskie oraz tańce i gry dworskie czy plebejskie uzupełnia muzyka, światło, efekty dźwiękowe oraz fachowy komentarz. Na polu turniejowym ustawia się elementy dawnej zabudowy, makietę zamku wraz z mostem, chałupy a na przedpolu namioty rycerskie oraz artylerię.

Dzięki takiej scenografii możliwe jest przedstawienie życia naszych przodków i realistyczne pokazanie scen bitewnych, podczas których płoną chałupy, stogi i zamkowa brama. W czasie imprezy pokazywane są walki rycerskie od czasów średniowiecza aż po wiek XX. Podziwiać można także popisy ułanów. Prezentacja obejmuje ponadto elementy uzbrojenia, sposoby walki i obyczaje rycerskie. Są też sceny bitewne z udziałem rycerstwa, artylerii oraz konnicy. Na stałe w program imprezy wpisała się już rywalizacji łuczników i rycerzy ciężkozbrojnych walczących o turniejowe trofeum - „Złoty warkocz Tarłówny”. Widownia ogląda także pokazy walki na koniach oraz woltyżerki i wyczyny kaskaderskie w wykonaniu jeźdźców.

Równocześnie do dyspozycji gości jest renesansowy zamek. Jego zabytkowe wnętrza stanowią arenę koncertów muzycznych. Artyści występujący często w strojach z epoki wykonują muzykę klasyczną i muzykę dawną korzystając przy tym z tradycyjnych instrumentów.

Źródło: Gmina Dębno

Wykorzystanie, przetwarzanie, powielanie, modyfikacja i publikacja treści zawartych w serwisie NocnyTarnow.pl, jak również wykorzystanie ich zawartości w jakikolwiek sposób wymaga uprzedniej pisemnej zgody wydawcy.

Created: Tom X.